Vláda přiblížila majitele k získání evropských dotací na opravy domů | E15.cz

Vláda přiblížila majitele k získání evropských dotací na opravy domů

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda schválila novelu zákona umožňující Státnímu fondu rozvoje bydlení (SFRB) využívat prostředky EU k snižování energetické náročnosti a zvyšování kvality bydlení. “Vstřícný postoj vlády k poslaneckému návrhu umožní fondu pokračovat v programu Panel s využitím evropských strukturálních fondů,“ uvedl ředitel SFRB Jiří Koliba.

Tzv. program Jessica umožní otevřít dlouhodobé výhodné úvěry a motivovat vlastníky k opravám a regeneracím bytových domů. Forma nízkoúročených úvěrů umožní opakovaně poskytovat prostředky dalším zájemcům. „Částku 600 milionů korun, která je k dispozici pro rok 2013, považujeme za startovní. Na rozdíl od dosud používaných dotací se okruh příjemců podpory nebude zužovat,“ upřesnil princip programu ředitel fondu.

Novela zákona o SFRB č. 211/2000 Sb., byla předložena v březnu k projednání poslanecké sněmovně skupinou poslanců napříč politickými stranami, v čele s poslankyní Zdeňkou Horníkovou (ODS). SFRB poprvé hodlá využít nástroje finančního inženýrství Jessica. Právě tuto formu podpory, jako návratnou z pohledu jejích poskytovatelů, významně preferuje Evropská komise. Jejím principem je s využitím prostředků strukturálních fondů motivovat soukromé investory, kterými mohou být i vlastníci bytových jednotek, k realizaci ekonomicky návratných opatření.

I přes poměrně masívní podporu dosud poskytnutou prostřednictvím programu PANEL, je potřeba opravit přes 1,5 milionu bytů v odhadované výši nákladů přes 500 miliard Kč.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video