Vlašim zahájila přestavbu svého centra | e15.cz

Vlašim zahájila přestavbu svého centra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Středočeskou Vlašim silně poznamenaly necitlivé a nekoncepční urbanistické zásahy za socialistické éry. Nyní má šanci získat zpět svou ztracenou tvář. Na začátku dubna začala přestavba historického centra města, která se dotkne tří náměstí, nádvoří zámku a přilehlých komunikací.

Náklady na projekt se pohybují kolem 88 milionů korun, město celou potřebnou částku získalo z dotace Regionálního operačního programu, ze své pokladny zaplatí jen DPH. Na podobě centra Vlašimi se negativně podepsala hlavně výstavba ve druhé polovině 20. století, kdy se zbourala původní zástavba z 19. století a na uvolněném místě vyrostly panelové domy. Postupně se sem přesouvaly služby, obchody i úřady, čímž dosud přirozená centra, Žižkovo a Palackého náměstí, ztratila na významu. Současný projekt chce tyto křivdy napravit. „Projekt vychází ze stavu, kdy infrastruktura tří velkých historických náměstí (Palackého, Husovo a Žižkovo) není dostatečně využívána. Náměstí neplní své kulturní, společenské, obslužné ani ekonomické funkce a hrozil by jejich další úpadek až do extrémního stavu, kdy by se z nich mohly stát brownfieldy přímo uprostřed města,“ říká projektový manažer Petr Zapletal. První základy projektu byly položeny v roce 1999, kdy město začalo zpracovávat jednoduchou studii řešení Žižkova náměstí. Později se práce rozrostly v celkové koncepční vyřešení „urbanistického“ dluhu, až to v roce 2006 vyústilo k založení speciálního projektového týmu.

#####Opraví se chodníky, rozšíří pěší zóna

Rozsáhlá rekonstrukce zahrnuje celou řadu změn a úprav. Na Palackého náměstí se rozšíří pěší zóna a zklidní doprava. Prostor mezi Žižkovým a Palackého náměstím bude využit pro odpočinek a relaxaci, dominovat mu má venkovní hřiště pro dospělé. Architektonické řešení poskytne dostatek prostoru pro pořádání trhů a jarmarků. Husovo náměstí se nachází na rozmezí novodobého a historického jádra města a tvoří tak mezi nimi přechod. Projekt zásadně změní jeho funkční i architektonické uspořádání. Po rekonstrukci by měl být jasně vymezen důstojný vstup do areálu vlašimského zámku a parku, jemuž bude vévodit kruhová kašna o průměru osm metrů. Kromě toho se změny dotknou i dopravy, která se zrychlí díky nové kruhové křižovatce. Počítá se také s vybudováním veřejných toalet, úschovnou kol nebo nových zastávek MHD. Na všech rekonstrukcí dotčených místech dojde ke sjednocení mobiliáře (lavičky, vitríny, lampy pouličního osvětlení atd.), který městu vtiskne charakteristický ráz. Na několika místech přibudou podpovrchové kontejnery na tříděný odpad a rozšíří se veřejná zeleň. Rekonstrukce pamatuje i na vozíčkáře a matky s kočárky. Veškeré nástupy na chodníky budou bezbariérové.

#####Další projekty již běží

Vlašim se také brzy pustí do rekonstrukce památkově chráněné staré radnice. Vznikne v ní volnočasové centrum pro děti a mládež vhodné jak pro neorganizovanou činnost, tak i pro stávající zájmové kroužky. Stará radnice nabídne rodinné centrum, multifunkční sál, hudebně-dramatický sál, počítačovou učebnu (20 míst), keramickou dílnu, jazykovou učebnu, dílnu modelářů, výtvarný klub a další zázemí zahrnující například přebalovací místnost, kočárkárnu nebo volně přístupnou kuchyňku. Dětem bude sloužit i zahrada, která se promění na hřiště. Náklady na přestavbu dosáhnou 59 milionů korun, z toho 52 milionů korun pokryje dotace rovněž z Regionálního operačního programu. Kolaudace by měla proběhnout do května 2010. Vlašim je v získávání dotací velmi úspěšná, v letech 2004 až 2008 se jí podařilo u Evropské unie uspět se 13 projekty, na které získala dotace dohromady za téměř 250 milionů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video