Vodafone podal kvůli aukci kmitočtů žalobu a obrátil se na Brusel | E15.cz

Vodafone podal kvůli aukci kmitočtů žalobu a obrátil se na Brusel

Vodafone
Vodafone
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mobilní operátor Vodafone napadl aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE žalobou a obrátil se i na antimonopolní úřad a Evropskou komisi. Požaduje odklad soutěže až po analýze trhu a stanovení transparentních podmínek.

Žalobu firma podala na ochranu proti nezákonnému zásahu do svých práv u Městského soudu v Praze. Zároveň poslala i námitky k Českému telekomunikačnímu úřadu, který aukci pořádá. Podnět u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se týká možného zvýhodňování soutěžitele v aukci.

„Nepovažujeme za možné, aby za současného stavu LTE aukce pokračovala férově a dopadla lépe než předchozí pokus,“ uvedla mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

„S právními kroky směřujícími proti aukci ČTÚ počítal. U takto velkých výběrových řízeních není ani v zahraničí neobvyklé, že podmínky aukce operátoři napadnou u soudu,“ řekl předseda ČTÚ Jaromír Novák. Podle něj je celkem pochopitelné, že operátoři budou sledovat zájmy svých akcionářů, které se neslučují s představou rostoucí konkurence na trhu. Povinností ČTÚ je však chránit zájmy spotřebitelů a podporovat konkurenci na úrovni infrastruktury.

Vodafonu se nelíbí, že ČTÚ nepodrobil analýze neúspěch minulé aukce i to, jakým způsobem vypořádal připomínky k nové aukci. Postrádá také analýzu tuzemského mobilního trhu, který prošel za poslední rok výraznými změnami s nástupem virtuálních operátorů a zavedením levnějších paušálních tarifů.

Nejasný vztah PPF a Revolution Mobile, protestuje Telefónica

Operátor upozornil také na nejasné vztahy mezi PPF, která jedná o koupi Telefóniky, a společností Revolution Mobile, která se jako přejmenovaná PPF Mobile Services účastní aukce. V souvislosti s aukcí vidí Vodafone jako problematické též jednání Telefóniky a T-Mobilu o sdílení sítí.

Do aukce kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz se vedle Vodafonu přihlásily firmy Telefónica, T-Mobile, Revolution Mobile a Sazka Telecommunications. Telefónica podmínky aukce, zejména vyhrazení části pásma 800 MHz pro nové uchazeče rovněž napadla u soudu a stěžovala si i u ÚOHS. Souhrnná vyvolávací cena v aukci je 8,72 miliardy korun. Jde o druhou aukci, první ČTÚ musel letos v březnu zastavit kvůli chybně nastaveným podmínkám.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video