Vojevůdce Žižka přijde u Kolína o oko | e15.cz

Vojevůdce Žižka přijde u Kolína o oko

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bitvu u Grunwaldu, v níž nejslavnější český válečník podle jedné z pověstí přišel k vážnému zranění, připomenou v sobotu kolínští šermíři.

Bylo deštivé léto roku 1410 a na polích mezi pruskými vesnicemi Grunwald a Tannenberg se schylovalo k jedné z největších bitev pozdního středověku. Jan Žižka v sedle svého koně čekal, až zazní povel k boji. V jeho průběhu podle některých historiků přišel o oko.

O šest set let později, v sobotu 15. května, bude na kolínské jízdárně čekat na pokyn k akci několik stovek bojovníků z Česka i ze zahraničí. A budou doufat, že pršet nebude. Už kvůli divákům, kteří se na rekonstrukci bitvy přijdou podívat.

K několika stovkám šermířů, kteří se již pošestnácté sjedou do Kolína, přibydou letos také bojovníci na koních.

„Pozvali jsme skupinu kaskadérů, bitvě to jistě přidá na atraktivitě,“ láká šéf pořadatelské skupiny historického šermu Páni z Kolína Miroslav Horáček.

Polská generálka

Do Polabí dorazí také šermířské skupiny z Polska, na jehož dnešním území se ta pravá bitva uskutečnila. „Budou to mít jako generálku. Patnáctého července, přímo v den výročí, se tam odehraje střet tisícovky bojovníků,“ popisuje Horáček.

Ještě před samotnou bitvou u Kolína bude král pasovat válečníky do rytířského stavu. „Diváci uvidí rytířský turnaj, ale těšit se mohou i na dvorní dámy či pážata,“ dodává šéf pořadatelské skupiny šermířů.

Jako doprovodný program k bitvě, která začne ve tři hodiny odpoledne, chystají Páni z Kolína na jedenáctou hodinu průvod městem na Karlovo náměstí. Poté si návštěvníci areálu jízdárny prohlédnou dobové tržiště, katovnu, práci řemeslníků nebo si zastřílejí z kuší.

Vstupenka pro dospělé přijde na devadesát korun, pro děti od šesti let na polovic. Mladší děti vstupné neplatí.

Skupina Páni z Kolína funguje již osmnáct let. „A už teď vymýšlím scénář bitvy na další rok,“ říká Miroslav Horáček.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video