Volkswagen chce v Číně vyrábět elektromobily už příští rok | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Volkswagen chce v Číně vyrábět elektromobily už příští rok

Michal Tomeš

Michal Tomeš

Budoucí plány jednoho z největších automobilových výrobců na světě, německého Volkswagenu, získávají jasnější obrysy. Dlouho diskutovaná čínská továrna na elektromobily by totiž mohla začít produkovat nové vozy již příští rok. Vše nyní závisí na čínských úřadech.

Informaci přinesl na tiskové konferenci ředitel čínské divize VW Jochem Heizmann. Podle něj by měla společnost dostat od vlády povolení k produkci vozů někdy v první polovině letošního roku. Už loni však německý výrobce podepsal předběžnou dohodu s čínskou firmou JAC, se kterou se dohodl na joint venture. JAC patří v Číně mezi desítku největších výrobců automobilů.

K výrobě elektromobilů se chce německý výrobce uchýlit i přesto, že v zemi očekává pokles poptávky po svých vozidlech. Ten je daný především ukončením státních dotací na automobily s nižším objemem pohonných jednotek. Z loňského dvanáctiprocentního růstu tak Volkswagen v zemi očekává vzrůst prodejů jen o pět procent. I přesto by se množství prodaných vozů v zemi mělo dostat přes čtyři miliony kusů.

Mluvící Volkswageny

Další společností, se kterou Volkswagen navázal užší spolupráci, je technologický gigant a světová jednička v e-commerce Amazon. Ta se má týkat propojením automobilů k internetu a jejich interakcí s lidskou posádkou.

VW ID Buzz: Koncept elektrického mikrobusu zvládne i autonomní jízdu

V tom má pomoci elektronická osobní asistentka od Amazonu s názvem Alexa. Ta má být zabudovaná přímo v automobilu už z výroby, bez jakéhokoliv zprostředkujícího zařízení. Řidič tak bude moci přímo z auta například ovládat domácí zařízení připojená z internetu. Před příjezdem domů si tak uživatelé mohou například zapnout topení. Alexa ale dokáže také na žádost oznámit předpověď počasí, přehrát hudbu nebo vytvořit nákupní seznam.

Systém, který bude VW používat, patří do nejnovější generace těchto zařízení. Využívá umělou inteligenci, díky které dokáže předvídat zvyky uživatele a personalizovat své rozhraní. „Volkswagen a Amazon sdílejí stejnou vizi ohledně hlasu jako budoucího rozhraní ovládání – je bezpečné a naprosto přirozené takto komunikovat s vozidly,“ řekl pro ANE John Scumniotales z Amazon Alexa Automotive.

Netflix potěšil investory, jeho výsledky příjemně překvapily

Amazon se svým systémem spolupracuje rovněž s dalšími automobilkami. Konkrétně se jedná o Ford, Hyundai a BMW, ani jedna z těchto společností však systém přímo nezabudovává do svých vozidel. Stále je tak u nich nutné pro spuštění asistentky Alexa třetí, zprostředkující, zařízení.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!