Vrah kmotra Mrázka? Tuhle kauzu jednou rozpleteme, slibuje Šlachta | e15.cz

Vrah kmotra Mrázka? Tuhle kauzu jednou rozpleteme, slibuje Šlachta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Robert Šlachta vede policejní tým, který zápasí s organizovaným zločinem. Vypátral například uprchlého podnikatele Tomáše Pitra.

Už dva a půl roku sedí na horké židli ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Nadšenec práce, kterému na mobilu vyzvání husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci.

Informace z činnosti útvaru si Robert Šlachta hlídá, ale jinak je – jak říká – srdce otevřené. Umění nebrat se příliš vážně i smysl pro humor nedávno osvědčil i ve Všechnopárty Karla Šípa, kde národu třeba bez uzardění svěřil, že absolvoval plastiku boltců.

Vaše odstávající uši se snad nelíbily některé přítelkyni?

O ženách to rozhodně není. Mým přítelkyním se hlavně nelíbil můj denní režim. Jsem v práci tak dvanáct hodin denně, v Praze bydlím na ubytovně, takže to se mnou většinou vydržely jen pár měsíců.

Na druhé straně jste přece skvělá partie, ne? Když uvážím, že jste jenom letos dostal půlmilionovou odměnu.

No vlastně jo, to jsem si taky někde přečetl. Vidíte, můj kredit u žen by tím mohl stoupnout. Kdyby to ovšem byla pravda.

A není? Vždyť policejní inspekce nedávno začala šetřit, jestli odměny pro vás, policejní šéfy, nebyly přemrštěné.

Nečekejte, že se budu vyjadřovat k částce, kterou mi dal můj šéf, ale ani náhodou to nebylo jednorázově půl milionu. Mezi 438 odměněnými policisty byli i moji lidé a já se vyloženě těším, až to budu zdůvodňovat. Ustojím si to. V téhle práci není prostě možné, aby vedle sebe seděli dva lidé, kteří podávají rozdílné výkony, ale peníze mají stejné. To by bylo demotivující.

Co říkáte na to, že obhájci nedávno vysekali rusky mluvící obžalované v čele s takzvaným vorem v zakone. To asi taky demotivuje.

Zklamaní jsme byli. Snad si každý o tom procesu udělal vlastní obrázek. Za ta léta ve funkci jsem už ale schytal tolik kopanců, že mě to zocelilo. Navíc ta kauza jde ještě k vrchnímu soudu.

Opravdu jste dodali usvědčující důkazy?

Shromáždili jsme jich myslím dost. Naše vyšetřování probíhalo pod dohledem státního zástupce. Kdykoliv to mohl zastavit a neudělal to. Naopak navrhl pro obžalované výjimečné tresty.

Proslýchá se, že advokáti dostávali honoráře v milionech.

Já slyšel tolik věcí… Určitě byli hodně motivovaní.

Jednou jste nazval vora v zakone ředitelem zločinců, který nemůže být hloupý. Ředitel ÚOOZ musí mít ještě víc za ušima, aby svého „kolegu“ z podsvětí přechytračil. Máte?

Je těžké dostat před soud člověka, který nedrží zbraň. Organizátora s vysokým IQ. Zločinci jsou vždy o krok dopředu a my je doháníme.

To nezní moc povzbudivě. Máte pocit, že vám to jde?

Myslím, že je vždycky co zlepšovat, protože jsem náročný na sebe i podřízené. Mám ale pod sebou úžasné lidi, otevřené hlavy a srdcaře. Když pojedete kolem našeho útvaru v osm večer, ještě se tam svítí. Tahle práce nikdy nekončí. Já někdy třeba ještě o půl třetí ráno koukám do stropu a přemýšlím, jestli jsme to nebo ono udělali správně.

Kteří mafiáni jsou podle vás nebezpečnější, ti rusky mluvící, nebo ti domácí?

Organizovaný zločin je jen jeden, ať už ho páchá kdokoliv. Dnes už není tolik o násilí, posunul se k ekonomické trestné činnosti. Z našeho pohledu jde spíš o to, do jakých zločineckých struktur jsme schopni se dostat. Hůř pronikáme do těch ruských nebo vietnamských, ale není to o jazykové bariéře. Moji lidé umí jazyky. Máme tu tlumočníky, analytiky, vyšetřovatele, detektivy…

Takže spíš mozky než nabušené supermany?

Ano. U veřejnosti o nás panuje mylná představa. Tabulkově stojí moji lidé nejvýš, mají minimálně vysokoškolské vzdělání bakaláře. Vlastní zákroky pro nás většinou dělá Útvar rychlého nasazení.

Máte informace, jak se vyvíjí vydání Tomáše Pitra?

Na Pitra byl vydán mezinárodní zatykač a my jsme svou práci udělali. Zjistili jsme místo jeho pobytu a teď už je to věcí ministerstva spravedlnosti. Pokud je mi známo, pokusil se dostat ze švýcarské vazby. Dvakrát a neúspěšně.

Opravdu má česká strana ze Švýcarska garanci, že ho vydají? Jak jste se někde vyjádřil.

To je právě blbost, kterou jsem nikdy neřekl. O tom přece rozhoduje soud. Řekl jsem, že existuje reálná možnost jeho vydání, proto jsme do toho taky šli. Je pravda, že jeho advokáti a pak lidé, které by mohl svou výpovědí ohrozit, nejspíš dělají všechno pro to, aby zůstal, kde je. Ovšem žije tam ve zlaté kleci.

Myslíte, že by vás mohl někam posunout při zjišťování Mrázkova vraha? Nebo jste to už vzdali?

Budete se divit, ale já pořád věřím, že se ta kauza jednou rozplete.

Jak vám vůbec chutnalo vzácné novozélandské víno, kterým vás za Pitra odměnil Radek John?

Samozřejmě nás potěšilo, že si ministr vnitra všímá, ale já si z něj ani nelízl. Tu sedmičkovou láhev jsem okamžitě předal lidem, co na případu pracovali. Patrně bych jeho kvalitu neocenil. I když jsem původem z jižní Moravy, pití moc nedám. Doma relaxuju jinak. O víkendu přijedu do mého městečka a tam si dám denně tak deset patnáct kilometrů v kuse. Běháním si dokonale provětrám hlavu. Stejně jako fyzickou prací. Dal jsem tam trochu dohromady starý domek po rodičích.

Dokáže vám práce nahradit i rodinu?

Samozřejmě ne. Práce je sice zároveň mým koníčkem, ale čím jsem starší, tím více si uvědomuju, jak důležité rodinné zázemí je. O budoucnosti přemýšlím a rodina v ní nechybí.

Když ne ženy, co vás tedy přimělo, že jste úspěšně zapracoval na svém image?

Po pravdě hlavní zásluhu na tom má tady Pavel (Pavel Hanták – tiskový mluvčí ÚOOZ, poznámka redakce). Poslední kapkou nejspíš byly nevybíravé poznámky ze strany extremistů, kterým dost komplikujeme život.

Máte nějaký sen? Nebo jinak, kdyby vám zlatá rybka chtěla splnit jedno přání, kterého lumpa byste viděl za mřížemi nejraději?

Své sny si s dovolením nechám pro sebe. Kdyby se ale taková rybka opravdu objevila, nejspíš bych se ptal po její výkonnější kolegyni. Zlaté rybky, pokud vím, plní přání tři.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video