Vůně střelného prachu v Muzeu Beskyd | E15.cz

Vůně střelného prachu v Muzeu Beskyd

Share on Facebook Messenger
Na frýdeckém zámku je do 21. března k vidění ukázka historických střelných zbraní a terčů.

Pistole, pušky, terče nebo náboje. Takové předměty vystavuje Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku vůbec poprvé. Návštěvníci si mohou přijít prohlédnout zhruba stovku různých zbraní. Ale také nábojnice nebo střelecké terče.

Zbraně všeho druhu

„Výstava reflektuje historický vývoj zbraní. Návštěvníci uvidí vystavené pušky s křesadlovými, španělskými nebo francouzskými zámky. Většinou se jedná o předovky. Máme zde však také tři zadovky z devatenáctého století,“ přibližuje pracovník Muzea Beskyd Jaromír Polášek. Ve vitrínách jsou vystavené taky zbraně zákeřné, které jsou zakázané už někdy od roku 1875. „Ze své soukromé sbírky tady mám rozebranou nezákonnou větrovku, která pochází z druhé poloviny dvacátého století. To jsou zbraně, které střílely sto čtyřicet až pět set metrů daleko. Dneska na podobném principu fungují sportovní zbraně. S těmi se však střílí brokem na vzdálenost několik desítek metrů,“ vysvětluje Polášek.

Terče se stopami kulek

V muzeu je rovněž řada zajímavých historických terčů. „Ty nejstarší tady nemáme, protože je velice obtížné je stěhovat. Zachovalo se jich velice málo. Na některých si mohou návštěvníci všimnout, že jsou na nich ostřelovány i tak významné osobnosti jako byli například František Josef I. nebo Marie Terezie,“ prozrazuje Polášek.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.