Výročí revoluce připomene i Kubišová | E15.cz

Výročí revoluce připomene i Kubišová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Opava oslaví kulaté výročí sametové revoluce filmem, divadlem i koncerty.

Dva týdny si bude slezská metropole připomínat události z listopadu 1989. Festival 20 let sametové revoluce v Opavě začíná v neděli 15. listopadu promítáním dokumentu Lindy Jablonské Vítejte v KLDR! a skončí ve čtvrtek 26. listopadu koncertem Marty Kubišové. Přinese deset kulturních a vzpomínkových akcí.

Náročné přípravy

Příprava festivalu trvala měsíce. „Pracujeme na tom od jara. Například zajištění koncertu Marty Kubišové bylo časově náročnější, bylo potřeba jej zamluvit už na jaře,“ líčí přípravy Jan Kunze, dramaturg Opavské kulturní organizace, která festival pořádá.
Marta Kubišová vystoupí ve Slezském divadle s recitálem Já jsem já, v němž se ohlíží za svou pěveckou kariérou. Pravidelně s ním už od září 2003 vystupuje v pražském divadle Ungelt a i hudební večer v Opavě bude moderovat ředitel divadla Ungelt Milan Hein. „Uvede písničky Marty Kubišové, přiblíží okolnosti, za kterých ta která skladba vznikla,“ popisuje program koncertu Kunze.

Turisté v KLDR

Filmové nadšence mimo jiné čeká dokument o životě v totalitním státě Vítejte v KLDR! Popisuje poznávací zájezd českých turistů do Korejské lidově-demokratické republiky. Turisté ve filmu nesmí mimo hotel bez dozoru, nemohou oslovit místní lidi na ulici a musí odevzdat své mobilní telefony, poslouchat výklady o americkém imperialistickém zlu či se klanět sochám severokorejského vůdce. Film vznikl v roce 2008.
Na programu festivalu je i zajímavé divadelní představení. Při hře Osmdesátdevět: trenažér jedné revoluce se diváci vrátí o dvacet let zpátky a znovu si prožijí listopadové události. Stanou se součástí rekonstrukce jednání mezi Občanským fórem a zástupci totalitní moci. „Pochází z dílny brněnského alternativního divadla Fest. Při představení se stírá rozdíl mezi herci a diváky a každý se ocitne přímo v ději,“ komentuje Kunze.
Město Opava připravuje i setkání někdejšího opavského stávkového výboru. Hledá proto členy bývalé Koordinační rady Občanského fóra. „Budou pozvaní na setkání stávkového výboru u primátora a pak na představení Havlovy Zahradní slavnosti,“ říká Kunze.

Program festivalu:
15. 11., 18 hodin, kino Mír - Vítejte v KLDR (film)
16. 11., 18 hodin, kino Mír - …a bude hůř (film)
17. 11., 10 hodin, náměstí Slezského odboje - pieta
17. 11., 16.30, Horní náměstí - lampionový průvod
19. 11., 19 hodin, Dům umění - Osmdesát devět: Trenažér jedné revoluce (divadlo)
21. 11., 20 hodin, Music club 13 - Plastic People of the Universe (koncert)
22. 11., 19 hodin, Slezské divadlo - Václav Havel: Zahradní slavnost
24. 11., 19 hodin, Café Evžen - V sametu (divadlo)
25. 11., 19 hodin, Café Evžen - Václav Koubek (koncert)
26. 11, 19 hodin, Slezské divadlo - Marta Kubišová: Já jsem já (recitál)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.