Vyrostla u Berounky a ráda se vrací

Markéta Havlová sice pracuje jako specialista vzdělávání v bance, v Berouně je ale známá jako členka Herců I. generace. Týdeník Sedmička ji představuje ve svém seriálu Generace 77.

Markéta Havlová je s Berounem neodmyslitelně spjatá, a to přesto, že už patnáct let pracuje v Praze. V Berouně se narodila, odchodila tu veškerou školní docházku a řadu let vedla dětský skautský oddíl. K divadlu se podle svých slov dostala díky partě skvělých lidí, jejíž základ drží pohromadě už od gymnaziálních let. Na jeviště vstoupila poprvé v roce 2002 a na kontě má už devět her. Každý rok si zahrála jinou roli v originálním nastudování berounských nadšenců, kteří na divadelních prknech působí od roku 1994.

Nepostradatelná členka divadelního souboru

Herečtí kolegové vnímají Markétu jako skvělou organizátorku a nadšeného divadelního fandu. Jejich představení by prý bez ní byla mnohem chaotičtější. „Mívám na starosti kostýmy a líčení, takový ten styling. Někdy se dohadujeme i o uzlech na kravatách nebo barvě očních stínů. Doba, ve které se odehrává naše současná hra, je moje srdeční záležitost. Třicátá a čtyřicátá léta prostě miluju, takže jsem si vybírání kostýmů, účesy a doplňky hodně užila,“ řekla k nové divadelní hře berounských herců Markéta Havlová. V americké veselohře Přišel na večeři si zahrála ošetřovatelku pana Sheridana Whitesida.
Nastudování komedie bylo podle ní nejnáročnější pro Vítka Kolovrata, který hraje hlavní postavu. „Z jeviště skoro nesleze. My ostatní mu jen nahráváme. Ve hře hraje arogantního, nepříjemného a velmi sobeckého pacienta, pana Whitesida, o kterého se starám a většinu času mu, k pobavení diváků, sloužím jako hromosvod. Zpočátku bylo těžké nechat si všechny ty narážky líbit a proti výpadům se neohrazovat. Sama bych v podobné situaci byla mnohem víc hubatá, ale pan režisér chtěl pokornou ošetřovatelku,“ řekla se smíchem Markéta, která si váží spolupráce nejen s hereckými kolegy, ale také s režisérem Jirkou Filipem.
„Co se týká našich vlastních nápadů, tak nás Jirka občas nechá, abychom se více projevili a dali si do role něco svého. Když toho je ale už moc, umí být režisérem, který si stojí za svým, a tak by to asi mělo být,“ popisovala dění na place Markéta Havlová, která si v Berouně zahrála poprvé ve hře Dohazovačka. Děj známý z muzikálu Hello, Dolly! proslavila Barbra Streisand. „My jsme sehráli tu původní, činoherní podobu a já tam měla rovnou dvě role. V prvním dějství to byla Gertruda, služebná v jedné rodině, a ve třetím dějství kuchařka zase v jiné domácnosti,“ vzpomínala Havlová.

Odpočinek ve známé berounské kotlině

Momentálně tráví většinu času v Praze. Do Berouna přijíždí večer a rodné město si užívá hlavně o víkendech.
„Přes pracovní den tu bývám jen velmi výjimečně, například když si vezmu dovolenou kvůli obíhání úřadů. Beroun mám díky tomu spojený hlavně s odpočinkem. Je to taková příjemná úleva sjíždět po dálnici do té naší kotliny a nechat Prahu a starosti za sebou. Alespoň do rána,“ zdůraznila sympatická třiatřicátnice.
Markéta Havlová se do Berouna vždy ráda vrací i kvůli milovanému Závodí, řece a jejímu okolí. „Vyrostla jsem u ní. Je příjemné, že se kolem ní dá procházet, posedět na lavičkách a to i na ostrově kolem pekárny, kde to roky nijak upravené nebylo,“ vzpomněla Markéta na mládí strávené u Berounky. I proto bude mít Beroun vždycky ráda.