Vzduchovka se solí místo plácačky na mouchy | E15.cz

Vzduchovka se solí místo plácačky na mouchy

Vzduchovka se solí místo plácačky na mouchy
Musca domestica, neboli moucha domácí.
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Americký vynálezce Lorenzo Maggiore přišel se zcela novým způsobem likvidace obtížného hmyzu. Při jeho vývoji měl spadeno zejména na mouchy, funguje ale prý i na šváby či komáry. Jde o speciální pistoli vystřelující sůl.

Zájem o ni je tak velký, že Maggiore přestal přijímat objednávky, uvedl deník The Wall Street Journal.

Když vynálezce a výtvarný umělec v jedné osobě nedávno umístil na internet video, ve kterém předváděl schopnosti svého výtvoru a které má zatím na serveru YouTube přes 1,5 milionu zhlédnutí, obdržel během několika týdnů 21.400 poptávek. Jedna pistole značky „Osol hmyzáka“ přijde na 30 dolarů (asi 600 korun).

Maggiore říká, že zvláště s mouchami bojuje od dětství, kdy na ně útočil gumičkami. „Na mouchám a dalším hmyzu mě něco vadí. Vždycky jsem je nenáviděl,“ řekl. Zároveň ale uvedl, že měl bezproblémové dětství a nebyl zneužívané dítě nebo tak něco.

Už jako teenager pak experimentoval se solí ve vzduchové pistoli. Někdy to prý fungovalo, účinnost ale nebyla stoprocentní. V 90. letech minulého století se poprvé pokusil vytvořit vlastní speciální „solnou“ zbraň proti mouchám. Nijak to nedopadlo.

Jeden z inženýrů, s nimiž spolupracoval, vymyslel mechanismus, který umožnil pistoli střílet malými dávkami soli. Technologie se stala základem nové zbraně, kterou Maggiore opět začal vyvíjet v roce 2008. Impulzem se pro něj stala smrt jeho sestry. Řekl si, že život je příliš krátký, a že by proto měl usilovat o splnění svého snu.

Vývoj nebyl nijak laciný. Jen patentový právník jej stál 50 tisíc dolarů (asi milion korun). Maggiore celkem utratil 300 tisíc dolarů z vlastní kapsy a vyčerpal sedm kreditních karet, než mu pomohl investor ze San Franciska. Vynálezce ale potřeboval další peníze na zahájení výroby v Číně.

Nakonec je získal na internetu, kde zveřejnil svůj projekt. Pistole nabídnul za 30 dolarů a poštovné zdarma a do konce září vybral téměř 600 tisíc dolarů. Udělal přitom ale jednu chybu. Poštovné zdarma jej prakticky připravilo o zisky. Prodeje proto přerušil a chystá se zasílání pistolí zpoplatnit.

Kalifornský profesor zkoumající mouchy Michael Dickinson uznává, že na nové zbrani proti mouchám něco je. Mouchy podle něj často dokážou uniknout plácačkám, protože vidí objekty, jež na ně míří, několik milisekund před dopadem. Částečky soli jsou ale tak malé, že je zastihnou nepřipravené. Profesor ale zároveň uvedl, že konstituce much je poměrně pevná, takže je sůl zřejmě v mnoha případech jen omráčí.

The Wall Street Journal připomíná, že boj proti mouchám má bohatou historii. Tradičním prostředkem jsou srolované noviny. V roce 1900 pak podnikatel z amerického státu Illinois vymyslel plácačku. Následovaly mucholapky či třeba elektrické plácačky. Na mouchy a další hmyz se zaměřil i jeden fyzik podílející se na americkém programu „hvězdných válek“. Chce je likvidovat pomocí speciálního laseru. Jeho vynález je ale stále ještě ve stadiu příprav.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!