Waterloo si připomíná 200 let od Napoleonovy porážky | E15.cz

Waterloo si připomíná 200 let od Napoleonovy porážky

Waterloo si připomíná 200 let od Napoleonovy porážky
Waterloo si připomíná 200 let od Napoleonovy porážky
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Belgické městečko Waterloo se horečně připravuje na velké oslavy, jimiž si za několik dní připomene dvousté výročí jedné z nejslavnějších bitev historie. Doufá přitom, že si ji lidé konečně přestanou plést s londýnským nádražím či s albem švédské skupiny ABBA. Městečko s 30.000 obyvateli se 200 let poté, co získalo světovou proslulost, stalo elegantním předměstím 25 kilometrů vzdáleného Bruselu.

U příležitosti výročí bitvy z 18. června 1815 jsou tady výlohy obchodů plné dvourohých klobouků, císařů na bílém koni a vojáků Napoleonovy gardy řečených „grognards“. „“ říká důchodce Antoine Delsemme. „Přitahuje to lidi, naše obec se proto ku prospěchu mnoha našinců, zejména obchodníků, stává známější“.

V historii zůstalo zapsáno Waterloo, kde vévoda z Wellingtonu, velitel vojsk koalice evropských panovníků proti Napoleonovi, zřídil svůj generální štáb. Hlavní boje se však onoho červnového dne roku 1815 odehrávaly na území okolních obcí.

Památník bitvy u Waterloo. Čtyřicet pět metrů vysoký pahorek, na jehož vrcholu je umístěna železná socha lva, který cení zuby směrem k Francii - stavbě je též přezdíváno Lví kopec Autor: Profimedia.cz

Musíte tedy zamířit o několik kilometrů směrem na jih, na planinu Mont-Saint-Jean, abyste mohli sledovat poslední přípravy na událost, která by měla přilákat na 200.000 lidí, z toho čtvrtinu cizinců.

Místem pro zvukové a světelné představení nazvané Inferno, které se uskuteční 18. června, a pro dvě rekonstrukce bitvy, plánované na 19. a 20. června, je široké pole ve tvaru mísy s vysokými stromy. Již několik týdnů tu dělníci stavějí ocelové stupně o kapacitě 50.000 míst.

Pole sousedí s pahorkem, odkud Wellington řídil boje anglických jednotek. Nedaleko jsou dosud existující hospodářství Hougoumont a Haie-Sainte a lokalita La Belle-Alliance, dějiště zuřivých bojů, které se staly legendárními.

Památník bitvy u Waterloo. Čtyřicet pět metrů vysoký pahorek, na jehož vrcholu je umístěna železná socha lva, který cení zuby směrem k Francii - stavbě je též přezdíváno Lví kopec Autor: Profimedia.cz

Právě v La Belle-Alliance si Wellington po vítězství potřásl rukou se svým pruským spojencem, polním maršálem Gebhardem Leberechtem von Blücherem, zatímco se Napoleon stahoval k Paříži, definitivně poražen poté, co ztroskotal útok jeho gardy na anglické pozice. Obou velkých rekonstrukcí bitvy se zúčastní přes 5000 nadšenců v dobových uniformách z 52 zemí, dále 360 koní nebo stovka děl. Akce připomenou střet, kdy po asi deseti hodinách zůstalo na bojišti na 45.000 padlých a zraněných.

Místo bitvy, které bylo desítky let ponecháno ladem, bylo s blížícím se výročím připravováno na příliv turistů. „Je třeba, aby i po oslavách zůstalo bitevní pole místem, kudy budou do Valonska směřovat proudy turistů,“ říká starostka Waterloo Florence Reuterová. Valonsko je frankofonní částí Belgie a je turisty méně navštěvované než Vlámsko.

Rekonstrukce bitvy u Waterloo Autor: Profimedia.cz

Slavný Lev z litiny, vztyčený na vrcholku umělého pahorku postaveného v roce 1826 na bitevním poli, hledí stále s vyzývavě otevřenou tlamou směrem k Paříži. Některé později postavené budovy však byly strženy, aby lokalita znovu získala svůj původní vzhled.

V podzemí zde byl otevřen zcela nový Památník 1815, který oživuje mnoho technických vymožeností, zejména animované obrazy a 3D filmy. Turisté se zde mohou zcela ponořit do pekla bojů. Cílem je zvýšit počet turistů ve Waterloo na půl milionu ročně.

Bitva u Lipska: Nejkrvavější střet napoleonských válek. Napoleon tam dostal na frak a musel na Elbu>>>

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.