Z nejvyššího mrakodrapu v Evropě se můžete rozhlédnout po Londýně | E15.cz

Z nejvyššího mrakodrapu v Evropě se můžete rozhlédnout po Londýně

Mrakodrap The Shard
Mrakodrap The Shard
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Londýně byla dnes slavnostně otevřena pro veřejnost vyhlídková terasa na nejvyšším mrakodrapu v Evropě, která nabízí unikátní pohled na britskou metropoli a její okolí. Očekává se, že návštěva budovy The Shard (Střep) o výšce 310 metrů se stane novou turistickou atrakcí a že objekt se stane symbolem Londýna, jakým je Empire State Building pro New York.

Panoramatická krytá vyhlídka se nachází ve výšce 243 metrů a je vybavena dalekohledy. Za jasného dne se návštěvníkům prý naskytne úchvatný pohled do desítek kilometrů vzdáleného okolí na všechny světové strany. Ovšem 4800 lidem, kteří si předem zaplatili vstupenky na dnešek, kazí výhled podle serveru BBC špatné počasí. Vstupné pro dospělého je 24,95 libry (742 korun) a pro dítě 18,95 libry (563 korun).

Budova nazvaná Střep podle svého tvaru má 95 pater a byla slavnostně uvedena do provozu loni v červenci. Ceremoniálu se zúčastnili syn královny Alžběty II. princ Andrew a katarský premiér šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání, jehož země financovala z větší části stavbu budovy v celkové hodnotě 450 milionů liber (13,4 miliardy korun).

Mrakodrap navrhl italský architekt Renzo Piano, který je znám například jako spoluautor pařížského Centre Pompidou. V budově, která leží v centru Londýna, jsou především byty, ale také kanceláře, restaurace a další služby. Objekt se stal další atrakcí a dominantou britské metropole jako byl již mrakodrap zvaný Gerkhin (Okurka), most Tower Bridge, galerie Tate Modern, obří ruské kolo London Eye nebo katedrála sv. Pavla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video