Za nejlepší kuchyní dle Michelina musíte letos do Savojských Alp | e15.cz

Za nejlepší kuchyní dle Michelina musíte letos do Savojských Alp

Průvodce Michelin pro rok 2015
Průvodce Michelin pro rok 2015
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Držitelem prestižních tří hvězdiček ve známém Michelinově průvodci, který hodnotí kvalitu francouzské gastronomie, se pro rok 2015 stala restaurace La Bouitte v Savojských Alpách. Kuchařem roku byl prohlášen 46letý Yannick Alléno, který řídí restauraci Pavillon Ledoyem u pařížské třídy Champs-Elysées. Celkem autoři průvodce ocenili 609 podniků.

Restauraci La Bouiette, která leží v Saint-Martin de Belleville v Savojsku ve výšce téměř 2500 metrů nad mořem, provozuje samouk René Meilleur se svým synem Maximem. Jejich společná kuchyně údajně čerpá z místních tradic a je podle Michelinova průvodce „velkorysá, autentická a plná emocí“ a nabízí „výjimečné produkty“. Za mimořádnou označuje průvodce především jejich znalost místních ryb.

Restaurace La Bouitte v Savojských AlpáchAutor: Profimedia.cz

Dnes zveřejněný gastronomický průvodce hodnotí pouze restaurace na území Francie. Tříhvězdičkových je v zemi nyní 26, na celém světě je jich pro srovnání 111. Dvěma hvězdami letos vyznamenali autoři průvodce 80 restaurací, z toho sedm nově. Jednu si jich pak v rádci francouzských labužníků na rok 2015 vysloužilo 503, z toho 37 letos vůbec poprvé. Celkem Michelinův průvodce 2015 doporučuje ochutnat jídla 609 kuchyní.

Známý červený průvodce, jehož přízeň výrazně zvyšuje restauracím návštěvnost, vychází od roku 1900 a v roce 1933 zavedl hvězdičkový systém. Tři hvězdy znamenají „výjimečnou kuchyni, která stojí za cestu“, zatímco dvě hvězdičky značí „výbornou kuchyni, která stojí za zajížďku“ a jednu hvězdičku dostávají velmi dobré restaurace ve své kategorii.

Kuchařem roku byl prohlášen 46letý Yannick Alléno, který řídí restauraci Pavillon Ledoyem u pařížské třídy Champs-ElyséesAutor: Profimedia.cz

V loňském roce získala jednu hvězdičku také restaurace Paloma v městečku Mougins patřící českému ministru financí Andreji Babišovi.

Michelin vydává i průvodce po zahraničních restauracích. Loni v březnu svou hvězdu obhájily například i pražské restaurace Alcron a La Degustation Boheme Burgeoise. Průvodce Michelin Main Cities of Europe se na trhu poprvé objevil v roce 1982.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video