Za vraždu v rodině výjimečný trest | E15.cz

Za vraždu v rodině výjimečný trest

Po roce znovu padl v Plzni trest blížící se dvaceti letům. Odsedět si jej musí Antonín Wertheim.

Třináct a půl roku pro Antonína Klysáka a o čtyři a půl léta víc pro jeho kamaráda Antonína Wertheima. Takový verdikt vynesl v uplynulých dnech Krajský soud v Plzni. Uzavřel tak případ z loňského jara. Tehdy oba čtyřiadvacetiletí obžalovaní uškrtili Klysákova bratrance, který měl proti nim svědčit u soudu.

Bezcitní a chladnokrevní

Všechno vymyslel Wertheim. Podle soudu byl vždy on tím, kdo Klysáka stahoval za hranici zákona. Klysákova bratrance chytli u psychiatrické léčebny v Dobřanech, naložili do auta a poté uškrtili. Mrtvé tělo pak hodili do septiku u domu v Kařezu na Rokycansku, kde bydlel Klysák se svou družkou, Wertheimovou sestrou.

Podle soudkyně Ivany Růžičkové se k činu oba vrazi rozhodli poté, co na ně Klysákův příbuzný podal trestní oznámení, že jej oba podvodem připravili o dům a on musel živořit po ubytovnách a psychiatrických léčebnách. Wertheim dostal vyšší trest i kvůli své divoké minulosti. „Navíc jeho náprava je podle znalců nemožná. Souvisí to s jeho trvalým odpíráním viny a s faktem, že se v minulých letech už několika násilných činů dopustil,“ vysvětlila soudkyně.

„Šlo o obzvlášť zavrženíhodný čin, z něhož je zjevná morální zvrhlost obou pachatelů, bezcitnost, chladnokrevnost a neúcta k lidskému životu. Své jednání měli předem promyšlené,“ řekla Růžičková. Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné. Oba obžalovaní si v případě odvolání nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Dlouhé tresty výjimečně

Výjimečný trest padl v Plzni po delší době. Naposledy k němu přistoupili soudci před rokem. Tehdy se sedmnáctiapůlletým vězením od soudu odcházeli manželé - pornoherci Michaela Karbanová a Filip Karban. O osmnáct měsíců méně dostal jejich kumpán, bývalý profesionální voják Miroslav Kozmér.

Soud je poslal na dlouhá léta za mříže za vraždu Němce Reného Sobieli, kterého všichni tři ubili a rozřezali v Karlových Varech. Se stejným trestem jako dostal Wertheim odcházel od soudu také dvaadvacetiletý David Gajan, který kvůli drogám ubil na Tachovsku barmana.

Doživotí není v kurzu

Éra doživotních trestů ale už, jak se zdá, pominula. K nejtěžšímu trestu přistupují soudci v Plzni jen výjimečně. Naposledy v roce 2004 v případě dnes třiapadesátiletého Martina Koryčánka, který si měl trest odpykat za dvojnásobnou vraždu ve zlatnictví na Americké třídě. Vrchní soud v Praze ale tento verdikt zrušil a Koryčánek se za pár let může těšit na svobodu. Ve vězení totiž sedí pouze za přepadení klenotnictví v Turnově.

Zato dvojice Josef Kott a Michael Kutílek už asi naději na propuštění ztratila. Vrazi, kteří v květnu roku 1990 při své krvavé cestě z Plzně do Prahy zavraždili čtyři lidi, sice žádali o nové projednání případu, soud jim však nevyhověl. Při projednávání se navíc Kutílek k vraždám přiznal. „Tenkrát mě vedl Satan. Všechno jsem to udělal,“ řekl překvapeným soudcům. Doživotní žalář si odpykává i Jiří Kajínek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!