Začíná jaro, i když zatím jen v utajení

Zasněžené domy

Zasněžené domy Zdroj: ctk

Minutu po poledni dnes Slunce vstoupí do znamení Berana a nastane jarní rovnodennost. Začne tak astronomické jaro, i když podle počasí mají lidé pocit, že stále trvá zima.

Dnes se sice trochu oteplí, ale v příštích dnech až do konce března budou nejvyšší denní teploty průměrně stále jen mezi nulou a třemi stupni Celsia. V noci budou teploty klesat až k minus deseti.

Astronomické jaro nastává obvykle 20. nebo 21. března, vzácně dokonce 19. března. Posun je dán tím, že délka roku neodpovídá celému počtu dní. Kalendář to koriguje takzvanými přestupnými roky, kdy únoru přidává navíc další den, a tím posouvá i začátek jara.

Do konce tohoto týdne ještě meteorologové předpovídají také sněžení. Sníh v posledních dnech napadl v Česku i dalších zemích Evropy a znovu zaskočil řidiče. Více než motoristům ale může v těchto dnech ublížit stěhovavým ptákům, kteří se vracejí a přes zasypanou krajinu se nedostanou k potravě.

Na sníh mohou podle ornitologů doplatit životem nejen skřivani, špačci, čejky nebo konipasi, kteří se již vrátili z teplých krajin, ale i sýkorky, pěnkavy, zvonci a další druhy, které přečkaly doma celou zimu. Vysoká vrstva sněhu představuje překážku i pro dravce a sovy, kteří se těžko dostanou ke kořisti.

Lidé by proto měli ptáky přikrmovat, třeba slunečnicovými semínky, lojovými koulemi a zrním pro ptáky. Jídlo by se mělo dávat spíše na zem, nejlépe na kryté místo, kde je méně sněhu.

 

 

Jaro je za dveřmi – uvítejte ho v dobré formě