Záhady z oblohy: přiletěli na jižní Moravu mimozemšťané? | e15.cz

Záhady z oblohy: přiletěli na jižní Moravu mimozemšťané?

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mimozemšťané, záhadné kruhy v obilí i duchové vzrušují milovníky záhad na Břeclavsku a Hodonínsku.

Jednoho dne na konci letošního dubna sledoval Jiří Bzirský z Břeclavi noční oblohu. Nad Evropou zrovna nesměla létat letadla kvůli prachu z islandské sopky Eyjafjallajökull. Proto amatérského hvězdáře upoutal pohyb na nebi a zaměřil se na něj. „Noční oblohou tiše plula velká oranžová koule. Byl jsem přesvědčený, že je to UFO,“ vypráví Bzirský. Záhada nakonec měla prozaičtější vysvětlení. „Později jsem se dozvěděl, že to byl pravděpodobně létající lampion,“ vysvětluje Bzirský.

Jsou ale i lidé, kteří věří, že ne každá záhada má přirozenou příčinu. Sdružují se v břeclavském a hodonínském Klubu psychotroniky a UFO. Archivují a zkoumají všechny nevysvětlitelné případy z regionu, o kterých se dozvědí. Anonymně se jim ozvala například žena z Mikulova, která se svěřila se svým záhadným zážitkem.

„Máme malou chatku u lesa, kde trávíme celé léto. Jednou v létě jsem tam před oknem kuchyňky uviděla zářící kotouč o průměru asi metr a půl. Horní polovinu kotouče vyplňovaly dva žlutavé kruhy, v levé části jsem zřetelně viděla chvějící se krystaly. Na hrudi jsem pocítila zvláštní hřejivý pocit,“ vylíčila žena podivné setkání. Tím to však neskončilo. „Po týdnu se na keřích v tomto prostoru začaly objevovat hnědé skvrny na listech,“ doplnila žena.

Kruhy v obilí

Podobné případy ale zůstávají jen nepodloženým osobním zážitkem. Mnohem hmatatelnějším úkazem, který záhodologové přisuzují mimozemskému původu, jsou kruhy v obilí. Před pěti lety vzbudily pozornost, když se objevily na poli u Šitbořic. „Byly to velké obrazce, měly v průměru asi sto metrů. Myslím si ale, že šlo o podvrh. Podle mého názoru se tak bavilo několik místních lidí,“ vzpomíná na záhadnou událost starosta Šitbořic Antonín Lengál.

V mimozemský původ zmíněných úkazů na Břeclavsku a Hodonínsku nevěří ani předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti Milan Halousek. Úplně skeptik ale není. „Je jasné, že ve vesmíru nejsme sami. Na zelené mužíčky ale nevěřím. Komunitu UFO nijak nezavrhuji. Nevadí mi. Už Erich von Däniken ale ukázal, že se dají fakta vyložit různým způsobem,“ říká Halousek. Kontroverzní spisovatel Däniken zasvětil celý svůj život myšlence, že Zemi navštívili v dávné minulosti mimozemšťané, a výrazně ovlivnili lidskou civilizaci.

Záhadologové z Břeclavska a Hodonínska se ale nezabývají jen případy setkání s mimozemskou civilizací. Zkoumají i další údajně nadpřirozené jevy. Nejznámější je případ stop mrtvé hraběnky, které se zjevovaly na milotickém zámku. „Otisky bosých nohou se na zámku objevily poprvé před osmnácti lety. Byly to černé mazlavé šlápoty, které nešly nijak odstranit. Časem se ale samy ztratily,“ popisuje průvodkyně Sylva Popelková.
Stopy se na chodbě u zámecké oratoře podle ní objevily několikrát i v následujících letech. „Většinu návštěvníků od té doby bohužel zajímají pouze otisky a prohlídku interiérů berou jako nutnost,“ domnívá se Popelková.

Duch ze zámečku

Břeclavského klub záhadologů se zabývá také údajným zjevením ducha na zámečku La Veneria ve Valticích. „Byl to těžký tajemný stín postavy starého muže. Šlo zřejmě o nakumulovanou energii člověka, který kdysi dávno zahynul v pět set let starém lichtenštejnském zámečku násilnou smrtí,“ píše se v dopise, který dostali záhadologové.
Karel Tumlíř, který se o zámeček stará, prý záhadnou postavu několikrát viděl. „Podle mě je to duch vrchního lovčího lichtenštejnských knížat hraběte Langendorfa, který byl zavražděný na konci třicetileté války,“ myslí si správce zámečku Tumlíř.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video