Zbitý pes Max dostal novou rodinu

Málem ubitý belgický ovčák Max je úplně fit. Vánoce stráví v náhradní rodině.

Dárek, který Martina dostala 23. září ke svým třicetinám, už jen tak něco nepřekoná. Když podobně jako zhruba dvě stovky Pražanů projevili s přítelem zájem o belgického ovčáka, kterého majitel málem zabil kladivem, nedělala si velké naděje.

„Dostala se nám do ruky Sedmička a tam jsme si přečetli Maxův smutný příběh. Myslím, že jsme byli jediní, kdo se na něj do útulku v Troji přišli podívat. Krátce na to, zrovna na moje narozeniny, volá vedoucí útulku a povídá: Chtěli jste Maxe? Tak si pro něj přijeďte, je váš. Skoro se mi radostí zastavilo srdce,“ popisuje Martina.

Od té doby je Max součástí jejich široké zvířecí rodiny. V zahradě pronajatého domku v Hloubětíně teď vesele pobíhá s dvěma dalšími belgickými ovčáky, skoro tříletou rezavou fenou Geiko a hladkosrstým Argem. O přízeň nových pánů se dělí ještě s kocourkem Míšou.

„Na pracovníky útulku jsme zapůsobili zřejmě i tím, že už máme s touto rasou zkušenosti. Nejdřív jsme ale potřebovali zjistit, jak se s Geiko Max shodne. Ti dva si naštěstí okamžitě padli do oka,“ libuje si Martina, která pracuje u pojišťovací společnosti.

Měli jsme pět koček

Dvaatřicetiletý Karel je „ajťák“ a spolu žijí už sedm a půl roku. Zasnoubili se, ale svatbu zatím neplánují. Martina ze zdravotních důvodů nemůže mít děti, ale s přítelem se s tím dokázali vyrovnat. Potomky jim nahrazují zvířata. Právě láska k nim a k přírodě je prý spojila už na celý život.

„Jednu dobu jsme měli pět koček. Našeho mourovatého Míšu srazilo auto v Říčanech, takže jsme mu léčili zlomenou nožku. Psa Arga chtěla dát kamarádka do útulku, protože se stěhovali, a tak jsme ho vzali k nám,“ líčí Karel.

Svoje příjmení a místo bydliště dvojice zveřejnit nechce. Původní majitel, který psa v květnu ve Vysočanech napadl kladivem, se prý totiž z rozhodnutí soudu nesmí dozvědět, kde pes je. Odebrali mu i jeho další dva služební psy.

Obvinění třiapadesátiletého hlídače z týrání policie nakonec stáhla. Psychologové totiž dospěli k závěru, že na osmiletého Maxe zaútočil v nepříčetnosti, pod vlivem duševní choroby.

Případ vzbudil solidaritu

Strážníci přivezli Maxe do útulku v Troji v těžkém šoku a téměř v bezvědomí.

Podle jeho šéfa Václava Steinbauera vyvolal případ zbitého psa snad největší solidaritu. Do útulku přišlo na čtyři sta mailů a dopisů. Když Úřad městské části Praha 9 rozhodl o umístění Maxe do náhradní péče, jeho „adopci“ už nic nebránilo.

„Ti dva mladí se o Maxe zajímali nejvytrvaleji. My už poznáme, kdo má to srdíčko pro zvířata,“ vysvětluje Steinbauer, proč upřednostnili Karla s Martinou.

Oba mladí lidé teď chtějí co nejdříve zvelebit zanedbaný domek, aby vytvořili sobě i svým zvířecím chráněncům pěkný domov.