Žďár se změní. Bude most a samé rekonstrukce | e15.cz

Žďár se změní. Bude most a samé rekonstrukce

Michaela Mráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poprvé v historii město povede žena, Dagmar Zvěřinová z ČSSD. Žďár podle plánu čeká několik velkých oprav.

Moderní náměstí s lavičkami a stromy, plavecké centrum s toboganem, most na Klafar. Spravené autobusové i vlakové nádraží, nové chodníky. Tak by měl vypadat Žďár nad Sázavou nejpozději v roce 2014. Alespoň podle plánů nového vedení města. Či spíše staronového.

Ustavující zastupitelstvo hlasovalo v duchu povolebních vyjednávání. Křeslo starostky získala socialistka Dagmar Zvěřinová. Pozici si vyměnila s občanským demokratem Jaromírem Brychtou, který se stal prvním místostarostou. Novinkou je funkce druhého místostarosty. Stal se jím Ladislav Bárta z TOP 09.

Programy stran se prolínají

„Všichni jsme si navzájem pročetli svoje volební programy a v mnoha věcech se prolínáme. Hlavní myšlenky budou na papíře, aby se daly veřejně deklarovat,“ nechala se slyšet nová starostka.

„Pro úplně nejbližší období můžu slíbit vyrovnaný rozpočet. Čeká se od nás, že nebudeme město zadlužovat. Taky budeme shánět evropské a státní peníze. A musíme se shodnout na stavbách pro příští rok,“ doplňuje Dagmar Zvěřinová.

Podle bývalého žďárského starosty Jaromíra Brychty se mnoho nezmění. „Chceme budovat město dlouhodobě, takže jsme v minulých volebních obdobích připravili akční plán a v něm je vše nastíněné. Máme připravené peníze z prodeje akcií a privatizace, počítáme s evropskými fondy. Cesta je připravená dobře, teď to bude o naplňování vytyčených cílů,“ vysvětluje Brychta.

Říká, že město je bohatá nevěsta, o kterou se ve volbách ucházelo osm ženichů. „Nakonec ve vedení v rámci koalice zůstali tři. Oprava náměstí a nádraží, vybudování aquacentra, mostu na Klafar a nového domu pro seniory, to jsou věci pro všechny,“ dodává první místostarosta.

V zásadních věcech se neliší

Zcela nové tváře vnesla do žďárské komunální politiky TOP 09. Bude to záruka pro občany, že přinese něco nového i městu? „Věřím, že tomu tak bude. Voliči to od nás očekávají a my jejich očekávání chceme naplnit. V týmu máme dostatečný potenciál, aby naše město mohlo vzkvétat a bylo městem pro slušný život,“ tvrdí druhý místostarosta Ladislav Bárta.

„Volební programy koaličních partnerů se v zásadních věcech neliší, na nich se dokážeme shodnout. Je pouze otázka způsobu, jak je prosadit. Konkrétně třeba náměstí vnímáme v širších souvislostech, s pěší zónou, atriem, s napojením na starý Žďár. Nechceme vyřešit problém jen pro tuto chvíli, ale přistoupit k němu z dlouhodobého hlediska. To je věc, ve které se můžeme střetávat, protože to je způsob naší práce - myslet dlouhodobě,“ doplňuje Bárta.

Kromě zásadních investic jsou tu další věci, které chtějí strany prosadit. TOP 09 se zaměří na snížení kriminality a zvýšení pořádku a bezpečnosti. ČSSD hodlá z města vytěsnit kamiony, postarat se o rodiny s dětmi a seniory.

„V koaličním programu se určitě objeví hřiště, sport, aktivity pro mládež. Budeme muset řešit i městskou dopravu a chodníky. Tohle můžeme občanům garantovat,“ uvádí starostka Zvěřinová. Oprava chodníků čeká nejdříve sídliště U průmyslové školy a Vodojem.

Seděli na milionech

„Na můj vkus jsme poslední roky zbytečně seděli na milionech z privatizace. Město jsme budovali jen z úroků, teď budeme sahat i na jistinu. Už dávno jsme chodníky mohli spravovat, ale byli jsme příliš opatrní,“ zamýšlí se Brychta.

ODS má v plánu zavedení nového zpravodaje a internetové knihy k evidenci a odstranění závad ve městě.

Koaliční program bude znám po jednání nové rady města. Jedno je jasné už teď: voliči budou moci politikům vystavit vysvědčení za čtyři roky.

CO SE ZMĚNÍ DO ROKU 2014

AQUACENTRUM - Achillova pata Žďáru. Zastupitelé ji řeší roky a lidé stále musí za koupáním jinam. Čeká se na výsledek výběrového řízení, rekonstrukci a dostavbu bazénu při 4. ZŠ už zřejmě nic neodvrátí. Práce by měly začít na jaře 2011. Náklady? Kolem 150 milionů korun.

NÁMĚSTÍ - desítky let má stejnou podobu. Lidé volají po nových lavičkách, chtějí více odpadkových košů a veřejné zeleně. V příštím roce by mělo dojít na opravy inženýrských sítí nejenom na náměstí Republiky, ale i na Havlíčkově náměstí, kde se propadá kanalizace.

NÁDRAŽÍ - vstupní brána do města připomíná předlistopadovou éru. Čtyřicet let starou budovu vlakového nádraží by v příštím roce měly opravit České dráhy. Město přispělo 5 miliony. Autobusové nádraží čeká oprava za 20 milionů. Žďár shání dotace.

MOST NA KLAFAR - jedna z největších investic města pro příští rok. Spojnice nového sídliště Klafar a druhého břehu Sázavy. Ulehčí lokalitě, do které se lidé zatím dostávají jedinou přístupovou ulicí Revoluční. Stavba za více než 110 milionů korun by měla být hotová v roce 2012.

Autor: Michaela Mráčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video