Železniční přejezdy čeká oprava

Rekonstrukce čtyř přejezdů na berounském Závodí bude záviset na penězích. Akce si totiž vyžádá okolo deseti milionů korun.

Že jsou železniční přejezdy v Berouně na Závodí v nelichotivém stavu, pociťují obyvatelé města už řadu let. Největším problémem však není jejich vzhled, ale chybějící chodníky. Výrazně to zhoršuje bezpečnost lidí při přecházení.

Trpělivost naštěstí nedošla jen lidem, ale také berounské radnici, která se rozhodla oslovit zástupce Automatizace železniční dopravy (AŽD) a Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) s tím, že by přejezdy nutně potřebovaly opravu. Pokud se investorům podaří na obnovu čtyř přejezdů sehnat peníze, mohly by stavební práce začít ještě letos.

Propojení cyklostezek

„Na některých přejezdech úplně chybí chodníky. To ale není jediné, co by se díky plánované rekonstrukci změnilo, protože bychom opravu zároveň využili k propojení městských cyklostezek,“ řekl starosta Berouna Tomáš Havel, podle kterého se v těchto dnech začíná připravovat projektová dokumentace.

„O rekonstrukci přejezdů vážně uvažujeme už od roku 2008, a i když je projekt stále teprve na začátku. Budeme dělat vše proto, aby se akci podařilo spustit a hlavně dokončit,“ dodal Havel.

Celkové náklady na opravu čtyř přejezdů na berounském Závodí by vystoupaly přibližně na deset milionů korun. Město by se ale na výstavbě podílelo pouze minimální spoluúčastí, která by se pohybovala maximálně v řádech několika set tisíc korun.

Co dostane přednost

Přejezdy má na starost Správa železniční dopravní cesty a podle jejího mluvčího je takový projekt reálný. „Rozhodně se tomu nebráníme, ale netroufám si říct, jestli se akci podaří zařadit už do finančního plánu na rok 2011,“ tvrdil tiskový mluvčí firmy Pavel Halla s tím, že společnost by mohla sáhnout i do prostředků státního fondu dopravní infrastruktury.

„Faktem zůstává, že se snažíme opravovat hlavně přejezdy, kde se například hodně zvýšil provoz a přitom jsou stále vybavené jen křížem. Kdy tedy dojde na přejezdy v Berouně, neumím odhadnout,“ doplnil Halla.

Že se s přejezdy začne něco dělat v co nejbližší době, naopak doufá například Jan Placák z Berouna. Podle něj jsou chodníky na Závodí rozhodně potřeba. „Přes tamní železniční přejezdy jezdí mnoho autobusů, ale hlavně je tam v okolí základní i mateřská škola, takže to podle mě mělo být už dávno udělané. Co se týká propojení s městskými cyklostezkami, tak mi to přijde jako dobrý nápad, i když na kole moc nejezdím,“ komentoval záměr města Jan Placák.