Zemřel varhaník Antonín Schindler | e15.cz

Zemřel varhaník Antonín Schindler

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve čtvrtek 9. září večer zemřel ve věku osmdesáti pěti let zakladatel olomouckého varhanního festivalu Antonín Schindler. Sedmičce to potvrdil ředitel Moravské filharmonie Vladislav Kvapil.

Zpráva o jeho smrti dorazila na druhý koncert právě probíhajícího 42. ročníku varhanního festivalu o půl osmé večer. Letošní festival, připomínající 260. výročí úmrtí J. S Bacha, Schindler ještě sám dramturgicky kompletně připravoval.
„Je to citelná ztráta, lidé si jej vždy budou s varhanními koncerty spojovat, protože všechny osobně zahajoval. Letos jsem jeho roli musel kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu převzít já,“ uvedl Kvapil.
Moravská filharmonie se o varhanní festival stará kompletně po organizační stránce. Schindlerovo úmrtí chod festivalu neovlivní. „Dokonce už pracujeme na dalším ročníku. Chceme zajistit důstojné pokračování jeho díla,“ řekl Kvapil.

Antonín Schindler byl rodákem z Bruntálska. Hudební vědu vystudoval v Brně. Zasloužil se o restaurování vzácných Englerových varhan v olomouckém chrámu svatého Mořice. Je zakladatelem olomoucké Moravské filharmonie a Mezinárodního varhanního festivalu. Vloni vstoupil ři udílení Cen Olomouckého kraje v oblasti kultury do pomyslné dvorany slávy, letos jej hejtmanství navrhovalo na udělení státního vyznamenání.

Pohřeb Antonína Schindlera bude vypraven v sobotu 18. září ve dvě hodiny odpoledne v chrámu svatého Mořice.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery