Žhář děsí Liberec, lidé zamykají domy | E15.cz

Žhář děsí Liberec, lidé zamykají domy

Policie zná paličovu přibližnou podobu. Muže, který zapaloval v Rumunské ulici, totiž viděl svědek.

Dveře do domu uzamčené v pravé poledne, vyklizené chodby, nedůvěřivé a zkoumavé pohledy lidí za záclonami. Strach ze žháře, který má na svědomí několik požárů ve městě, pohltil Liberečany. Všichni se bojí a podezřelý jim přijde skoro každý, kdo se jen ukáže u jejich domů.
„Klepeme se všichni. Bydlím kousek od Rumunské, kde před pár dny žhář zapálil věci na chodbě. Mám špatný pocit z toho, že se kdykoliv může zastavit u nás. Mám dvě děti a asi bych se zbláznila, kdyby se jim něco stalo,“ strachuje se Kateřina Kurtišová z Liberce.
Z chodby před dveřmi do svého bytu uklidila raději vše, co by mohlo lákat k zapálení. Zmizela dokonce i rohožka.
„Člověk nikdy neví, co toho cvoka napadne. Sundali jsme raději i nástěnku, na kterou jsme si psali domovní služby,“ popisuje Kurtišová.
Lidé v dalších domech jednají podobně. Palič totiž v Liberci způsobil už okolo dvaceti požárů, většinou v centru města. Naposledy ve dne podpálil dva domy v Rumunské ulici. V jednom hořely věci uskladněné na chodbě, ve druhém vstupní dveře do kanceláře firmy. Dým v jednom z objektů uvěznil ženu.
„Snažila se uhasit dveře. Sama, přístrojem. Kolegové se za ní do čtvrtého patra dostali po žebříku oknem a pak ženu vyvedli ze zakouřené kanceláře po schodech,“ popsala zásah mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková. V Rumunské muže zahlédli nakrátko svědci, a tak mohla po mnoha týdnech řádění paliče policie sestavit jeho přibližnou podobiznu. „Identikit, který jsme dali dohromady se svědkem události, je věrohodný pouze ze čtyřiceti procent,“ upozorňuje mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Svědek spatřil podezřelého pouze na několik vteřin. „Nebylo pro něj jednoduché jednoznačně popsat člověka, kterého viděl na tak krátký okamžik,“ vysvětlila mluvčí Suchánková.
Přesto se policistům povedlo sestavit alespoň přibližnou podobu obávaného žháře, kterému má být od pětadvaceti do pětatřiceti let. Muž, vysoký asi sto sedmdesát pět centimetrů vypadá slušně a má udržovaný zevnějšek.
„Dalo by se říci, že jde o kancelářský typ. Výrazným rysem je jeho protáhlý obličej,“ upozornila Suchánková. Vlasy má tmavé, upravené a nakrátko střižené.
Policisté od chvíle, kdy přibližnou podobiznu zveřejnili, zpracovávají podněty od Liberečanů. Někteří volají, že muže viděli.
„Prověřili jsme už desítky informací,“ potvrdila Suchánková. Žhář ale stále uniká.
Policie teď chce oslovit malíře. Podobu muže, který podpaluje liberecké domy, by mohl upřesnit, ztvárnit jeho tvář věrněji.
Žhář zapaluje hlavně obytné domy v centru města, kde se zaměřuje na vstupní dveře nebo nábytek v chodbách. Většinou řádil v noci. Například koncem září podpálil po jedné hodině v noci dům v ulici Na Humnech a o čtyři hodiny později bytový dům v ulici 8. května. Třináct obyvatel odtud museli záchranáři evakuovat.
V polovině října hasiči při dalším požáru na Borovém Vrchu pomáhali z domu dokonce dvacítce lidí. Dohromady už má palič na svědomí škody za statisíce korun. Naposledy podpálil dveře v domech v Rumunské ulici v úterý 23. listopadu dopoledne.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!