Zima bez sněhu neumožňuje Finům uplatnit své "snow-how" | E15.cz

Zima bez sněhu neumožňuje Finům uplatnit své "snow-how"

Helsinky, ilustrační foto
Helsinky, ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ulice finského hlavního města Helsinek svátečně září vánoční výzdobou a křiklavými reklamami na nejžhavější dárky této sezony. Zatímco se nakupující prodírají přeplněnými obchody, něco tu přece jen chybí: není tu žádný sníh, napsala dnes agentura AFP.

Absence studící hmoty nejen sklíčila milovníky bílých Vánoc, ale postihla také podnikání od lyžařských areálů až po - pochopitelně - služby specializující se na odklízení sněhu. Tato situace je v ostrém kontrastu s loňskou vydatnou sněhovou nadílkou, kdy v tomto období roku Finové předváděli své „snow-how“ kalamitou zkrušenému kontinentu včetně supermoderního odklízení sněhu a speciálních týmů na pomoc motoristům.

Ovšem tehdy není nyní. Letos Helsinky zažívají netypicky mírné prosincové teploty a zatím spadly jen slabé sněhové přeháňky, které brzy roztály. „Na začátku prosince bylo průměrně o šest stupňů tepleji, než je obvyklé pro tohle roční období,“ řekl meteorolog Pauli Jokinen. Příčinu je podle něj možné hledat jednak v přirozené variabilitě počasí, ale také v globálním oteplování.

Meteorolog potvrdil to, čeho už se mnozí Finové, zvláště v mírnějších jižních částech země obávají. „Předpovídáme, že v mnoha částech jižního a západního Finska budou Vánoce na blátě,“ prohlásil Jokinen.

Po loňském přebytku letošní nedostatek sněhu způsobil problémy mnoha podnikům. Vlahý podzim si vynutil zrušení dvou velkých lyžařských závodů v Levi, severofinském středisku pro soutěžní i rekreační zimní sporty. „Závody Světového poháru a Evropského poháru musely být zrušeny kvůli nedostatku sněhu,“ uvedla Tarja Nikkänenová, marketingová manažerka střediska Levi Ski Resort.

Sníh nechybí pouze lyžařům, strádají i obchodníci

Na první pohled nevypadá situace tak zle. Na zemi slabá vrstva sněhu leží a ubytování je zamluvené měsíce dopředu. Pro turisty, kteří hledají především malebnou zimní atmosféru, je stav ve středisku ideální. Lyžařské svahy ale vyprávějí docela jiný příběh, který je pro ty, kdo sem zamíří za zimními sporty, spíš odrazující. „Máme největší zasněžovací techniku ve Finsku, ale nemůžeme ji nasadit, protože teploty nejsou dostatečně nízké, aby se sníh udržel,“ dodala.

Sníh ale nechybí jen lyžařům. Během dlouhých tmavých zimních měsíců, kdy slunce zapadá už v polovině odpoledne, často obyvatelé spoléhají na kvality sněhu coby světelné odrazky, která pomáhá zmírňovat deprese. V severních oblastech, jako je právě Finsko, jsou někteří lidé náchylní k sezonní poruše chování (SAD), kterou provázejí návaly depresí, jež některé vědecké studie spojují s nedostatkem slunečního světla.

V letošním roce nedostatek sněhu nahrazený prudkým deštěm poznamenal i tržby obchodníků. Letos se například prodává hůř teplé oblečení, utrpěl prodej lyží a lyžařského vybavení, i zimního zboží všeobecně.

Co je ale pro jednoho obchodníka soužením, je pro jiného výhrou. V loňském roce si například stěžovali na slabý prodej obchodníci s elektronikou; lidé se podle nich báli, že nebudou mít kde zaparkovat a jak své nově pořízené spotřebiče přestěhovat a dostat domů. Letos naopak prodej elektroniky stoupá.

A zatímco milovníci sněhu a na počasí závislí podnikatelé nepřestávají zvedat oči k nebi, město Helsinky se dál chystá na zimu - jen tak, pro každý případ. „Vždycky je tu možnost, že dojde ke zvratu. Můžeme tu mít spoustu sněhu v lednu a únoru,“ řekl Jokinen. „Naděje ještě žije.“

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video