Život Keltů v jedné síni muzea | E15.cz

Život Keltů v jedné síni muzea

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do života Keltů ve středních Čechách mohou nahlédnout návštěvníci Sládečkova vlastivědného muzea.

Slavné keltské oppidium Stradonice leží jen pár kilometrů od Kladna. Vůbec poprvé si nálezy z pevnosti nad Berounkou mohou prohlédnout lidé ve Sládečkově vlastivědném muzeu. Hned u vstupních dveří místnosti je „přivítá“ naleziště hrobu s odkrytou lidskou kostrou, o kus dál uvidí tradiční světnici plnou nádobí i koření, které Keltové využívali, ve vitrínách pak šperky a ozdoby.

Unikátní předměty

Součástí putovní expozice je koutek, ve kterém děti skládají runy, věští, poznávají kosti nebo hrají dřevěné domino. Na vše dohlíží figura keltského bojovníka s přilbou se zahnutými rohy a dlouhými vlasy a vousy.
Přestože Kladensko Keltové výrazně neosídlili, sbírky Sládečkova vlastivědného muzea mají návštěvníkům co nabídnout. „Poprvé jsou vystaveny nálezy z keltského oppida Stradonice u Berouna, které našemu muzeu ve dvacátých letech minulého století věnoval kladenský hodinář a numismatik Eduard Lorber,“ vysvětlil ředitel muzea Zdeněk Kuchyňka. Koncem května chystá muzeum Keltský týden pro školní skupiny. Objednat návštěvu komponovaného pořadu je možné už jen do konce března.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video