„Zpívám, jak mi zobák narostl“

Týdeník Sedmička představuje v seriálu o třiatřicátnících zdravotní sestru, která brázdí pódia.

Se zpěvem, svým velkým koníčkem, začala Jana Tomanová u Milana Klipce. K vedoucímu dětského sboru Paprsek se dostala už v osmi letech. „Rodiče se dohodli s třídní učitelkou, která jim navrhla, ať chodím do Paprsku, který byl hodně prestižní záležitostí. Za půl roku jsem se z přípravky dostala do sboru. Kdo prošel zkouškami, byl borec. Milan Klipec byl přísný a vzteklý sbormistr. S odstupem času ale zjišťuji, jak byl skvělý,“ vypráví Tomanová. Sbor navštěvovala do šestnácti let. Jana vystudovala zdravotní školu a oboru se věnuje dodnes. Pracuje na hematologicko - transfúzním oddělení Klaudiánovy nemocnice. Dříve pracovala na interním a neurologickém oddělení. „Na internu jsem šla hned po škole. Po mateřské jsem nastoupila na neurologii, protože jsem chtěla dělat ranní směny kvůli dceři,“ říká Tomanová.

Živá kapela je nejlepší

Je pravidelnou dárkyní krve. To ji přivedlo k současné práci. „Po dvou letech mi zavolala tamní sestra, jestli bych se nechtěla stát její kolegyní. Jsem tam už devět měsíců. Práce mě hodně baví,“ říká Tomanová. Kolegyně Jitka Francová je s Janou Tomanovou velmi spokojená. „Sama jsem si ji vybrala. Na oddělení potřebuji kvalitní a spolehlivé lidi. O tom, že zpívá, všichni víme, občas nám pustí svoji nahrávku,“ vypráví Francová.
Jana chodila do Vocal Chóru, sboru pro starší členy Paprsku. Ten se rozpadl a tak v sedmnácti začala zpívat v benátecké skupině Echo. Po návratu do Boleslavi vystupovala s kapelou Žumpíci, kterou vedl Stanislav Beneš starší. Ten o ní tvrdí, že je nadanou zpěvačkou. „Dokáže zazpívat všechno, skvěle frázuje. I jako člověk je fajn. Nekonfliktní, společenská a spolehlivá,“ tvrdí Beneš.
Později se seznámila s Josefem Žaludem, s nímž hrála v kapele Dobrý A Band. Další štací zpívající zdravotnice byla skupina Lucky Jane. „Všude bylo hodně muziky v klávesách. Sem tam někdo zahrál na kytaru. Chyběl mi ten správný band. V lednu mi zavolal kamarád z Echa s tím, že má velikou kapelu, Mělnický Dance Band, a shání zpěvačku. Je nás hodně a to mě baví. Jde o živou hudbu, navíc úplně jinou, než jsem dosud dělala. Zatím jen zaskakuji, protože jejich stálá zpěvačka je v Austrálii, ale moc rádaby v kapele zůstala,“ vypráví Tomanová. Dalším tělesem, kde vystupuje, je sbor Každý den starší. Vznikl z bývalých členů Paprsku při zkouškách na třicetileté výročí sboru. „Připravili jsme koncert k výročí. Milan Klipec si nejdříve myslel, že to bude sezonní záležitost, ale držíme to už od roku 2003,“ říká Tomanová.

Zpívá, ale noty neumí

Vzor nemá, ale má oblíbený hlas. „Ten nejhezčí podle mě vlastní kanadská country zpěvačka Kathryn Dawn Lang, která má v repertoáru i šansony. Z kapel mám ráda Kameloty. Určitě si nepustím střední proud,“ tvrdí Tomanová. Zpěvu se věnuje také její pětiletá dcera. Chodí do Paprsku, kde ji vede dcera Milana Klipce Markéta Amerighi. Doma si spolu často zpívají. Hlavně „dospělé“ písničky, nejlépe v angličtině. „Dcera si v poslední době oblíbila romantické a pomalé songy,“ říká Tomanová.
Její pradědeček hrál ve škodováckém orchestru, uměl na všechno. Většina rodiny má hudební sluch a umí zpívat. „Ale nikdo s tím nic nedělá. Ani já neumím na žádný nástroj a noty nepřečtu. Zpívám, jak mi zobák narostl. Naštěstí slyším melodii a umím se ji rychle naučit,“ podotýká Tomanová. Kolegyně z práce stále př mýšlejí, jak Janu Tomanovou přesvědčit, aby jim zazpívala naživo, ale zatím se jim to nepodařilo. Zpěvačka a zdravotní sestra v jedné osobě přiznává, že se na pódiu ráda předvádí. Ale když po ní někdo chce mluvené slovo mezi písničkami, je ztracená.

Jana Tomanová

narodila se 22. září 1977
za svobodna se jmenovala Jana Vilímová
vystudovala zdravotní školu
zpěvu se věnuje od osmi let
má pětiletou dceru, která také zpívá
její pradědeček hrál ve škodováckém orchestru
vystřídala několik kapel, naposledy zakotvila v Mělnickém Dance Bandu
zpívá ve sboru Každý den starší