Nové zimní středisko v KLDR. Moderní civilizace nebo utopie? | E15.cz

Ztělesnění moderní civilizace, nebo socialistická utopie? V KLDR otevřeli zimní středisko

pej, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Severokorejský vůdce Kim Čong-un slavnostně otevřel nové město Samčijon poblíž posvátné hory Pektusan. To se rozkládá na několika stovkách hektarů a kromě bytů a hotelů disponuje i lyžařským střediskem a zdravotnickými nebo kulturními zařízeními. A podle státní zpravodajské agentury Severní Koreje KCNA v něm mají žít až čtyři tisíce rodin.

Výstavbu města popisuje server britského deníku The Guardian jako jednu z největších investic, které Kim Čong-un inicioval ve snaze o vytvoření soběstačné ekonomiky KLDR.

Dokončení výstavby se ale zpozdilo kvůli nedostatku stavebních materiálů a také kvůli mezinárodním sankcím uvaleným na Koreu.

Kvůli nedostatku pracovních sil mobilizoval režim takzvané brigády mladých, které mezinárodní bojovníci za lidská práva přirovnávali k práci otroků. Mladí lidé totiž pracovali bez nároku na mzdu více než 12 hodin denně.

Dopisovatel serveru NK News Colin Zwirko uvedl, že město je skutečně svým způsobem modelové. Server se specializuje na zprávy ze Severní Koreje.

"Zatím má pěkné, čisté fasády a jedinečně zdobné budovy, které se žádným jiným v Severní Koreji nepodobají," řekl BBC. "Člověk, který se bude po Samčijonu pohybovat jako turista, nenarazí na hůř udržované oblasti stranou od hlavních ulic, jako se to stává v Pchjongjangu nebo dalších velkých městech," dodal Zwirko. Město je podle něj dost malé a dá se snadno přejít - ve všech směrech měří asi dva až tři kilometry.

Autor: pej, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video