Do Prahy míří strůjce finančního perpetua mobile. Sázka Saylora na bitcoin zatím vynáší miliardy

Michael Saylor během vystoupení na BTC Prague 2023

Michael Saylor během vystoupení na BTC Prague 2023 Zdroj: Dominik Kučera

Po roce bude v Praze opět vystupovat spoluzakladatel americké firmy MicroStrategy Michael Saylor. Letošní pražské kázání jednoho z největších držitelů bitcoinů na světě může mít ještě jiskrnější podtón než při jeho minulé návštěvě Česka.

Stačí se podívat na cenu bitcoinu, která v době loňského vystoupení Saylora na konferenci BTC Prague byla kolem třiceti tisíc dolarů. Před blížícím se dalším ročníkem se Saylorovou účastí je cenovka více než dvojnásobná. To mimo jiné znamená, že jeho svérázná sázka na bitcoin přinesla zhodnocení v řádu miliard dolarů.

Američanova původně byznysověanalytická firma totiž v roce 2020 začala s pravidelným masivním nakupováním bitcoinů do své rozvahy. Dosud jich pořídila přes dvě stě tisíc za průměrnou nákupní cenu kolem 35 tisíc dolarů.

Bitcoinový jackpot

Jde dost možná o Saylorův životní obchod, protože i díky němu se do té doby skomírající hodnota akcií MicroStrategy o něco přiblížila dosud nepřekonané hodnotě z roku 2000, po kterém následoval drsný pád kvůli ochabnutí tehdejší mánie kolem technologických firem. Neméně zajímavé je všímat si ani ne tak čeho Saylor dosáhl, ale spíše jakým způsobem.

Pět hlavních rizik investic do kryptoměn:
Video placeholde
Pět důvodů, jak přijít o vše na kryptoměnách • Videohub

Na své finanční dobrodružství si nemá problém půjčovat, případně získávat peníze upisováním dalších a dalších akcií MicroStrategy. Saylorova strategie je zdánlivě primitivní: Čím víc roste bitcoin, tím víc roste hodnota MicroStrategy a tím více bitcoinů může za její akcie pořídit.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!