Komentář Viliama Bucherta: Virus a volby aneb hloupé ticho | e15.cz

Komentář Viliama Bucherta: Virus a volby aneb hloupé ticho

Viliam Buchert

Viliam Buchert

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jak se bude v České republice dál vyvíjet koronavirová epidemie, zatím nikdo netuší. Také nevíme, zda nepřijde větší druhá vlna a s ní některá další omezení ve vybraných regionech. Víme ale už nějakou dobu, že 2. a 3. října se uskuteční volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů. Jak ale hlasování proběhne? Budou moci své ústavní právo naplnit i nemocní s COVID-19? A proč se vůbec nezabývá možností korespondenčního hlasování, které by se právě v době podobných epidemií dalo dobře využít? Bohužel musíme konstatovat, že vláda, zákonodárci i státní instituce se chovají v tomto případě zcela nepochopitelně a zpátečnicky. Přitom poučení z ciziny je po ruce.

O víkendu proběhly prezidentské volby v Polsku a tam parlament před časem urychleně schválil i možnost korespondenčního hlasování. Na některých místech, kde jsou pořád lokální epicentra nákazy, tak Poláci hlasovali pomocí pošty. Ještě dále šli v Jižní Koreji, kde se 15. dubna uskutečnily parlamentní volby. A zvládli je bravurně. Byla dokonce zaznamenána nejvyšší účast od roku 1992, a to v zemi tehdy naplno řádil virus.

Korespondenčně či ve speciálně vyhrazených místnostech tam mohlo hlasovat i 2800 lidí nakažených koronavirem. Hlasovat mohlo i 60 tisíc lidí, pro něž tehdy platila karanténa. Ti směli opustit své domovy po 17:20 místního času a vrátit se museli do 19:00. Hlasy odevzdali po 18:00 hodině, kdy se volební místnosti pro ostatní občany uzavřely. Lidé v karanténě přitom nesměli cestovat veřejnou dopravou, mohli jít pouze pěšky nebo jet vlastním autem.

Ale jak to bude v říjnu u nás? Vyloučit, že nemoc už nebude v té době na našem území, nelze. Bude proto nemocným s COVID-19, kteří by například leželi v nemocnici, upřeno jejich ústavní právo volit? Jak bude zabezpečeno, aby mohli hlasovat? Budou se snad lidé v karanténě někde volně pohybovat na veřejnosti a půjdou do stejných místností jako ti zdraví? Jak jsme na možné problémy s hlasováním a zabezpečením rovného práva volit připraveni při jakékoli epidemii?

Přesné odpovědi neznáme. To je nejenom politicky nezodpovědné, ale trestuhodně nebezpečné i ze zdravotního hlediska.  

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video