Pavel Otto: V Čimelicích měli jasno | e15.cz

Pavel Otto: V Čimelicích měli jasno

Volební transparent Karla Schwarzenberga
Volební transparent Karla Schwarzenberga
• 
ZDROJ: ctk
Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V jihočeských Čimelicích jednoznačně zabodoval Karel Schwarzenberg. Nechtěně mu pomohl premiér Nečas, který se do něj před časem obul slovy, že mu jeho výroky připadají jako z vesnické tancovačky někde v Čimelicích. To se místních dotklo, a tohle je výsledek. Po prvním kole je jasné, že když máte někde chalupu a kandidujete tam na prezidenta, místní vás nepotopí. V Novém Veselí na Žďársku volilo Miloše Zemana přes 62 procent lidí.

Slušný zisk v Sýkořicích na Rakovnicku, kde obývá zámek Dřevíč, měl také Schwarzenberg. A možná i proto, že žádnou chalupu nemá, skončila Jana Bobošíková jako poslední. Téměř ve všech městech a obcích, kde se narodili nebo zemřeli čeští prezidenti, vyhrál Zeman. Týká se to nejen Hodonína, rodišti TGM, ale například i Dědic na Vyškovsku, kde se houpal v kolébce malý Klement Gottwald. Někde to ale bylo těsné. V Zákolanech na Kladensku, kde dodnes mají sochu Gottwaldova nástupce Antonína Zápotockého, vyhrál Zeman nad Schwarzenbergem o pouhý jeden hlas.

Prezident Klaus je podle svých slov smutný ze „strašlivé“ prohry ODS, prý je s tím třeba něco udělat. Neřekl ale co. Politolog Jarmara se nechal slyšet, že jestli se strana rychle nevzpamatuje, je na odpis. Tak to by nás nenapadlo. V Lidovém domě zavládlo neveselí. Když Bohuslav Sobotka žádal občany, aby zvážili podporu Zemanovi, lezlo to z něj jak z chlupaté deky. To chápeme. I kdyby byl na Hradě třeba čert, bylo by to pro partaj lepší.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video