Pavla Palaščáková: Francouzští břídilové | e15.cz

Pavla Palaščáková: Francouzští břídilové

François Hollande
François Hollande
• 
ZDROJ: CTK
Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzský prezident François Hollande je neskutečný smolař. Ať se snaží sebevíc, jeho popularita jde strmě dolů (s kratičkou výjimkou po zásahu v Mali). Není v tom přitom sám.

Premiér Jean-Marc Ayrault s ním statečně drží krok, jejich činnost nyní schvaluje jen 26 procent Francouzů.

Zvlášť alarmující pro prezidenta je, že mu v poslední době rapidně ubyli levicoví příznivci. Za poslední dva měsíce o 21 procent, v současnosti tedy nemá nadpoloviční podporu ani mezi nimi.

Problém je možná v tom, že Hollande nechce ani po jedenácti měsících v Elysejském paláci pochopit, co se po něm žádá. Poté, co u byznysmenů a ústavní rady narazil se superdaní pro bohaté jednotlivce, pokouší se zátěž přehodit na firmy. Co na tom, že hlavní problém země tkví v obřích veřejných výdajích. Když se zjistilo, že pokladník jeho kampaně a bývalý člen kabinetu mají investice na Kajmanských ostrovech a tajné konto ve Švýcarsku, požádal celý vládní tým o zveřejnění majetkového přiznání.

Opatření, které má zvýšit důvěru v politiky, může způsobit leda tak další skandály. Přitom je to prosté, Francouzi chtějí vyhazov některých členů kabinetu. To je však pro prezidenta těžký krok už jen proto, že i ti nejvíce kritizovaní ministři mají v průzkumech obliby o pár bodů více než on. S výjimkou jednoho, považovaného médii za hlavního adepta na odstřel.

Šestadvacetiprocentní trio doplňuje šéf rezortu financí Pierre Moscovici, který má ale šanci blýsknout se zítra novým úsporným plánem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video