Stát nemá peníze na zvyšování platů. Jurečkovo rozdávání na dluh odneseme všichni

Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve štábu SPOLU během eurovoleb

Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve štábu SPOLU během eurovoleb Zdroj: Foto Blesk - David Malík

Poprvé po více než 2 letech vzrostly v Česku reálné mzdy, myšleno z ryze statistického pohledu, a tedy v průměru, nikoliv jednomu každému. I tak je to veskrze pozitivní zpráva. Ale ani v ekonomice jedna vlaštovka ještě nemusí „dělat“ jaro, respektive změnu trendu a jistotu příchodu lepších časů. Hrozí totiž, že dnešní relativně dobrý mzdový vývoj může být přesměrován ke špatným koncům v podobě udržování či povzbuzování inflačních trendů.

Celý článek je převzatý z INFO.CZ

Průměrná mzda v Česku vzrostla v prvním letošním čtvrtletí reálně o 4,8 % na téměř 44 tisíc korun hrubého. Zajímavý je také růst tzv. mediánu, tedy střední mzdy, o více než 5 procent na zhruba 36 600 Kč. 

Jak bylo zmíněno, k tomuto téměř „nevídanému“ jevu, kdy v zemi reálně narostly mzdy, došlo po dlouhém období dvou a čtvrt roku, kdy u nás výplaty v průměru setrvale klesaly. Uvedený nárůst je proto potěšitelnou zprávou. Důvod k bezmeznému veselí však rozhodně nezavdává.

Nárůst mezd je totiž primárně zdaleka nejvíce důkazem nikoliv toho, že by se dařilo tuzemské ekonomice či firmám, ostatně na letošní rok je prognózován růst HDP o 1,5 %, což je (podle odhadů trojnásobně) lepší číslo, než věští prognózy eurozóně, ale i tak to potvrzuje dlouhodobou ekonomickou stagnaci. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!