Vysoká volatilita a rizikovost. Trh s konopím se otevírá investorům

Konopí

Konopí Zdroj: Pixabay

Ti, kdo nakoupili a prodali ve správný čas, se v  minulosti mohli těšit z  pohádkových výnosů, jiní prodělali. Řeč je tentokrát o investicích do konopí, pro které je typická vysoká volatilita a rizikovost.

Představte si, že jste v roce 2015 nakoupili akcie společnosti Aurora Cannabis za tisíc dolarů. O  tři roky později, v  den kanadské legalizace, by hodnota vašich akcií vzrostla na neuvěřitelný 35násobek. Snové výnosy se v průběhu dalších let zase rozplynuly a dnes jedna z největších firem z tohoto odvětví ztrácí přes 99 procent ze svých maxim.

Co očekávat od budoucího vývoje? Bude se trend poklesu dále prohlubovat, nebo se trh konečně dočká vyšší stability?

„Celkově vzato vnímám investování do tohoto typu akcií jako určitou mánii, která skončila. Investiční teze v podobě legalizace konopí byla pro retailové investory na první pohled jednoduše uchopitelná. Nicméně realita a cesta jednotlivých společností ke smysluplné ziskovosti je o poznání komplexnější a trvá déle, než se předpokládalo,“ říká manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

FLOW: Rozhovor s šéfem Sparty Tomášem Křivdou

Video placeholde
FLOW: Rozhovor s šéfem Sparty Tomášem Křivdou

Pro trh s konopím došlo v poslední době k  několika stěžejním událostem. Jednou z  nich byla legislativní proměna marihuany v  USA na relativně bezpečnou látku doprovázená prohlášením viceprezidentky Kamaly Harrisové, která uvedla, že se marihuanu chystá dekriminalizovat. Na americkém trhu je už přitom konopí aktuálně legální ve čtyřiceti státech pro léčebné a ve 24 státech pro rekreační účely.

Další významnou událostí byla dubnová egalizace marihuany v Německu, kde u sebe nyní občané mohou držet až padesát gramů této byliny. Legalizace se však zatím netýká licencovaného prodeje, jako je tomu například v Kanadě, ale pouze soukromého držení a užívání v takzvaných pěstitelských klubech, jež podléhají dalším pravidlům.

Obrovská příležitost se tak nabízí jak evropským obchodníkům, tak samotným státům, které na dani z konopí mohou inkasovat nemalé částky. Třeba Kanada, kde je marihuana legální od listopadu 2018, za ni v roce 2022 na daních inkasovala více než za pivo a víno dohromady, konkrétně bezmála 900 milionů kanadských dolarů, informoval web Marihuana Business Daily. Ze studie konzultantské společnosti Deloitte vyplývá, že konopný trh se v těchto čtyřech letech také podílel na vytvoření více než 150 tisíc pracovních míst.

Pro obchodníky přichází nová šance na doposud neobsazeném evropském trhu, který má podle společnosti Tilray potenciál až 45 miliard eur. V následujících letech tak budeme moci sledovat, kdo se ujme vedoucí pozice na německém trhu. Ať už bude klíčové know-how, distribuční sítě, nebo dostatečné peněžní prostředky, jedno je jisté: zájemců bude mnoho. Které konopné společnosti jsou mezi investory nejoblíbenější?

„Tři z nejvíce exponovaných společností (viz box – pozn. red.) by měly podle odhadů analytiků dosáhnout zisku v  následujících dvou letech. Curaleaf a  Aurora Cannabis v roce 2026 a Cronos Group již v roce 2025. Z  hlediska rozvahy se společnosti nezdají příliš zadlužené, vyjma Tilray, která má čistý dluh téměř trojnásobný vůči zisku EBITDA. Takové úrovně se v některých sektorech hodnotí jako vyšší. Nicméně růst zisku EBITDA může tento poměr relativně rychle snižovat,“ uvedl k  jednotlivým společnostem analytik J&T Banky Pavel Ryska.

Úspěch na evropském trhu bude záviset na širokém spektru faktorů, včetně těch interních, jako jsou zkušenosti vedení a  efektivní distribuční sítě. Zároveň na externích faktorech, tedy státní regulaci a konkurenci nelegálního trhu, což je situace, která už v minulosti vytvořila problémy v Kanadě. Rozdíl cen mezi černým a  legálním trhem tam byl více než dvojnásobný, jak vyplývá z  oficiálních státních statistik. Postupně se v ekonomice za poslední roky podařilo ceny srovnat a nyní, po šesti letech, pochází více než sedmdesát procent spotřebované marihuany z legálního trhu.

Aktuálně většina společností zapojených do tohoto odvětví netvoří zisk, a jedná se tak spíše o  spekulaci než investici. Pokud už se ale do konopného trhu rozhodnete vložit peníze, mějte na paměti, že jde o rizikové a volatilní prostředí.