Zápisník Jaroslava Bukovského: Zlatý nestandard

Bitcoin

Bitcoin Zdroj: profimedia.cz

Z pěti procent šílenci, z dvaceti neználkové, i tak by se dali popsat Češi podle průzkumu nejmenované agentury na téma kryptoměn.

Pět lidí ze sta totiž považuje virtuální měny za stabilní alternativní investici, pětina respondentů naopak na otázku po kryptoměnách s podezíravým výrazem ve tváři odpovídá: Krypto – cooo? Dlužno dodat, že geniální ani neotřelou investiční prozíravostí není podle průzkumu nadána ani hlavní masa populace, polovina lidí v průzkumu označila za ideální investici zlato. Na něj ale svět v posledních pěti letech prakticky zapomněl.

Pro jednoho je zlato nezajímavé, protože jeho cena neroste, pro druhého je spásou, že alespoň neklesá. Záchranou má být pro zemi, kde mají cifry o devět nul více než ve zbytku světa, totiž pro Venezuelu. Tamní obyvatelé trpí tím, že bolívar není vhodný ani na otop, a hledání uchovatele hodnoty v ulicích Caracasu nedává zrovna optimistické výsledky. Plán prezidenta Nicólase Madura proto navrhuje lidem rozprodat státní zlato. Nebyla by to ale Venezuela, aby věc neměla háček. Lidé si místo fyzického zlata koupí pouhý certifikát. Myšlenka nad zlato.

A ta myšlenka není jediná, ta další je totiž z Česka z dílny ČNB. Ke stému výročí československé koruny totiž odlije zlatou minci, kterou si nikdo do portmonky nedá. Bude mít průměr půl metru, vážit 130 kilo a stát 100 milionů. OMG.