Zápisník Petra Peška: Dobré a špatné zprávy

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) Zdroj: Michaela Szkanderová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)
3
Fotogalerie

Ministryně práce i nepráce Jana Maláčová se ráda chlubí, co se jí podařilo. Tedy kde se zase ukrojilo z eráru ve prospěch skupin, kde by se daly vylouhovat zbytky voličů ČSSD. Pondělní nedohoda o dalším růstu minimální mzdy je světlou výjimkou. Nikoliv proto, že by si lidé s nejnižšími příjmy nezasloužili víc, ale vzhledem k tomu, jak by další skokový růst rozkolísal systém mezd i sociálních dávek. Ale holt, po nás Venezuela.

Nedobrou zprávou naopak je, že se zvažuje výměna v čele lidovců. Jejich současný předseda Marek Výborný působí jako výjimečně kultivovaný politik, jehož by bylo záhodno mít v případné koalici po příštích volbách – pokud by dopadly, jak opozice doufá. Jakkoliv je důvod jeho váhání pochopitelný.

Dvojakou událostí byl pondělní pohřeb někdejšího československého premiéra Jana Stráského. Smutné samozřejmě je, že odešel další z kultivovaných politiků polistopadové éry. Ale pokud si z toho vzít aspoň něco dobrého, tak fakt, že se alespoň pietně podařilo překlenout propasti v politice a společnosti.