Zápisník Zdeňka Pečeného: Fondy pro všechny | e15.cz

Zápisník Zdeňka Pečeného: Fondy pro všechny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Aero Icarus via Flickr

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejlépe se prodává to, čemu se daří. Češi si nechtějí kupovat růstový potenciál, dávají přednost minulému úspěchu. Své o tom vědí prodejci podílových fondů. Zoufalým šetřílkům již došla trpělivost se spořicími účty, které jim v nejlepším nesou jednoprocentní úrok. Co naplat, že i to je přeplácení současné ceny peněz na trhu, kdy centrální banka drží úrokové sazby na nule, a ještě k tomu udržuje slabou korunu.

Pak člověk snadno kývne na nabídku prodejce, který vytáhne grafy dokazující zhodnocení o pět až deset procent ročně za několik posledních let. Vypadá to lákavě, ale rozhodně to není záruka, že se tak bude dařit i v dalších letech.
Naopak. Předejít zklamání českých „investorů“ by stačilo málo: přečíst si upozornění každé investiční společnosti, že výnosy minulé nezaručují ty budoucí.

Na český trh přicházejí firmy, jež chtějí rozvážet potraviny. Jedna dokonce s výstižným názvem rohlík. cz. Je jistě chvályhodné, že český trh sníží náskok vyspělého světa na zhruba pět až deset let. Tuzemský trh on-line prodeje potravin roste prý o desítky procent.

Takže loni se asi prodalo pět rohlíků a letos už sedm. Nejprodávanějším sortimentem je pak nepřekvapivě alkohol.
ODS pokračuje v sebezničení. Dalším jejím „zajímavým“ počinem je snaha o snížení dvou sazeb DPH na čtrnáct a dvacet procent. Ještě před pár lety byla nejsilnější stranou ve vládě a prosadila zvýšení DPH z těchto hodnot na patnáct a 21 procent.
Jisté je jen to, že ODS znovu v roli nejsilnější vládní strany rozhodně nebude.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video