Glosa Martina Čabana: Lex Zeman | E15.cz

Glosa Martina Čabana: Lex Zeman

Martin Čaban

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Z pohledu litery české ústavy se zařazení prezidenta republiky do seznamu politiků, kteří budou muset hlásit a zaznamenávat své kontakty s lobbisty, jeví jako nadbytečné. 

Naše parlamentaristická ústava očekává od prezidenta spíše ceremoniální roli, jmenování a odvolávání ministrů má být důstojnou formalitou a legislativní veto lze parlamentní většinou hravě přehlasovat. Styky samotné hlavy státu s lobbisty by teoreticky měly být bezpečné a vlastně zbytečné. Jenže máme na Hradě Miloše Zemana.

Ani Zemanovi předchůdci nebyli kladeči věnců, až Zeman s přímým mandátem se ale rozhodl, že bude skutečně silovým, každodenním hráčem na politické scéně. Tím, že si zvolil tento způsob výkonu mandátu, se zařadil mezi osoby, jejichž kontakty s lobbisty rozhodně stojí za to sledovat.

Podle špatné české legislativní tradice se dá očekávat, že debata nad zařazením hlavy státu do působnosti zákona o lobbingu nakonec z celé normy udělá Lex Zeman.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.