Jan Stuchlík: Křesťanská logika | E15.cz

Jan Stuchlík: Křesťanská logika

Jan Stuchlík: Křesťanská logika
Přílet iráckých uprchlíků do Česka
• 
ZDROJ: čtk/ap

Jan Stuchlík

Absurdita veřejné diskuze kolem uprchlíků překonala další laťku. Do Smilovic přijelo několik iráckých rodin, které prchly před nesnesitelností tamního života. Pardon, křesťanských iráckých rodin. Protože jen křesťanská víra z nich v českých očích dělá ty správné a přijatelné uprchlíky.

Že na tuto notu hraje český bulvár, je normální, přestože jeho průměrný čtenář ví o křesťanství asi tolik, co o islámu. Že i veřejnoprávní a seriózní média musela křesťanství přistěhovalců tak zdůrazňovat, svědčí o ztrátě soudnosti. Uprchlíkům musíme dát nálepku, jen abychom si před sebou obhájili, že jim chceme pomoci. Irácké rodiny ale nakonec mohou být rády, že skončily v ateistickém Česku. Alespoň nemusely ve svém kádrovém posudku uvádět, jestli je jim bližší víra katolická, pravoslavná či protestantská.

Absurdní začíná být i handrkování o nových regulovaných cenách elektřiny. Ministerstvo průmyslu si nechalo udělat rychlou studii dopadů nového systému. A premiér Bohuslav Sobotka zasmečoval: navržený systém je nepřijatelný, protože zdraží elektřinu 38 procentům domácností. A teď trochu výrokové logiky.

Navržený systém je nepřijatelný, protože zlevní elektřinu 62 procentům domácností. Takhle se asi nikam neposuneme. Debata o tom, jestli nové počítání regulovaných cen potřebujeme a za jakou službu vlastně tyto ceny platíme, se do jedné byť logické věty nevejde.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!