Jan Stuchlík: Zasloužené miliardy | E15.cz

Jan Stuchlík: Zasloužené miliardy

Čínský jüan (ilustrační foto)
Čínský jüan (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Musíme si pomáhat. I tak by se daly popsat některé aspekty vztahů mezi Evropskou unií a Čínou. Když na konci června čínský premiér Li Kche-čchiang při návštěvě Bruselu prohlásil, že by jeho země mohla přispět na smělý investiční plán šéfa komise Jeana-Clauda Junckera, leckdo v Bruselu zajásal.

Sice Li tenkrát částku nezmínil, ale každá miliarda dobrá. Zatím komise hledá peníze do investičního fondu poměrně těžce.
K metě 315 miliard eur je pořád ještě hodně daleko.

Teď se začíná mluvit o tom, že by Číňané na evropské infrastrukturní investice vyčlenili pět až deset miliard eur. Hledají se způsoby, jak to provést, protože přímý finanční vstup do Junckerova fondu prý není možný. Nakonec se ale cesta určitě najde. Koneckonců Evropa si čínské peníze zaslouží. Evropské velmoci se už upsaly k čínskému projektu Asijské banky pro infrastrukturní investice.

Brána do Evropy

Jen Německo slíbilo čtyři miliardy dolarů. Tak proč by teď Číňané nepustili chlup ze svých obřích devizových rezerv v Evropě. Zvlášť když tím mohou pomoci svým firmám při posilování pozic na evropském trhu. A našly by se i další důvody. Třeba dohoda eurozóny s Řeckem o jeho setrvání v měnové unii. Číňané mají zálusk na koupi přístavu Pireus.

Jenže na jaře nová levicová řecká vláda privatizaci zastavila. Na pořad dne se znovu dostala až na nátlak eurozóny, která podmiňovala další finanční pomoc mimo jiné privatizací státního majetku. Pireus je pro Čínu důležitý.

Měl by se stát vstupní branou do Evropy na plánované nové hedvábné stezce. Čínská společnost Cosco Pacific je v privatizaci favoritem. Od roku 2009 má v přístavu u Atén pronajaty dva kontejnerové terminály. Objem odbaveného zboží v nich od té doby vzrostl devětkrát.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video