Komentář Dušana Šrámka: Pelikána není třeba litovat | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Komentář Dušana Šrámka: Pelikána není třeba litovat

Komentář Dušana Šrámka: Pelikána není třeba litovat
Robert Pelikán
• 
ZDROJ: CTK
Dušan Šrámek

Dušan Šrámek

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) už nebude v další vládě. V politice skončí, chce zároveň složit i poslanecký mandát. Oficiálně zdůvodnil svůj krok tím, že se názorově rozchází s většinou hnutí a že nechce dát prezidentu Zemanovi možnost, aby jej nejmenoval do nové vlády. Důvodem podle něj byl spor s hlavou státu ohledně vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Jak už to s Pelikánem bývá, klasicky nás vodí za nos. Skutečné důvody jsou jinde. A jsou daleko prostší.

Andrej Babiš ho prostě do další vlády nechtěl. Nepomohlo, ani když mu Pelikán odezíral ze rtů a zcela nepatřičně se vyjadřoval na konto jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo, přestože má pod sebou státní zastupitelství a soudy, tedy složky státní moci, které budou rozhodovat o případné vině. Nějakou dobu premiér ještě zvažoval, že Pelikána nasadí do podzimních voleb jako kandidáta na pražského primátora, ale z toho také sešlo. Pelikán tedy logicky usoudil, že mu v ANO už pšenka nepokvete, a vyvodil z toho důsledky. Upřímně řečeno, česká justice nad jeho odchodem plakat nebude.

Ministr uváděl dlouhodobě jako svá hlavní témata novelu trestního řádu, která měla přinést zrychlení soudních procesů, a problémy kolem insolvencí a exekucí. Zatím se ale žádnou z navrhovaných změn nepodařilo prosadit. Trestní řád se potuluje někde v kuloárových předivech, a jak upozorňuje například Česká advokátní komora, zatím zveřejněné pasáže brutálně omezují ústavní práva na obhajobu.

Poslanci ANO nemají ideály, říká končící Pelikán

Teprve nedávno Pelikán zveřejnil tolik očekávaný věcný záměr civilního řádu soudního. V nedohlednu je i nový zákon o státním zastupitelství, který už fakticky odpískal. Tři roky se potýká se zákonem o znalcích, vůči němuž rovněž existuje značný odpor odborné veřejnosti. S chaotickou novelou exekučního řádu zatím dvakrát narazil na Legislativní radě vlády. Poslanci teď řeší novelu insolvenčního zákona týkající se oddlužení, u níž se ministrovi ještě v minulém volebním období podařilo zařídit, že nebyla legislativní radou projednána. Už dnes je přitom jisté, že blahovolné nastavení podmínek, které by prakticky znamenalo likvidaci věřitelů, projde radikálními úpravami. S návrhem ostatně narazil i mezi svými stranickými kolegy.

Jediné, co se mu podařilo prosadit, protože to je v jeho kompetenci, bylo populistické snížení exekutorského tarifu, které povede k zániku úřadů a které už napadli senátoři u Ústavního soudu. V prodlužnickém populismu si Pelikán nezadá s SPD, kterou přitom sám označuje za „fašistickou”.

Navíc s Pelikánem se velmi špatně vyjednává. Na jeho často arogantní chování si stěžovali v minulosti již zmínění exekutoři, které neváhal zesměšňovat a urážet i na jimi pořádaných veřejných akcích. Ani o píď nehnul s vytvářením soudní samosprávy, diskutabilní byla i některá jeho kárná řízení vůči soudcům. Postupně si tak znepřátelil všechny právnické profese. Snad kromě státních zástupců, kterým šel po celou dobu svého ministrování až servilně na ruku a kryl jejich všemožné přehmaty. Problém je, že při takovém jednání o vládě, které předvádí jeho dosavadní šéf, může v čele resortu strašit ještě poměrně dlouho. 

Autor je publicista a redaktor serveru Česká justice

Ťok: Ve vládě s podporou SPD bych nebyl, skončil bych i jako poslanec

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!