Komentář Karla Javůrka: Čínský kolos v zajetí Googlu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Komentář Karla Javůrka: Čínský kolos v zajetí Googlu

Komentář Karla Javůrka: Čínský kolos v zajetí Googlu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Reuters
Karel Javůrek

Karel Javůrek

Donald Trump pokračuje v obchodních válkách. Hlavním soupeřem je Čína a jednou z velkých obětí tamní výrobce chytrých telefonů Huawei. Tomu teď hrozí obří trable kvůli ukončení partnerství s Googlem.

Zatímco Apple vyvíjí vlastní hardware i software, ostatní výrobci telefonů musejí takřka výhradně spoléhat na Android, operační systém Googlu. Dřívější snahy Microsoftu o vytvoření třetího systému skončily fiaskem, a tak je na světě mobilní duopol.

Google vyvíjí systém Android jako open source, takže si ho každý může zdarma zkopírovat a vyvíjet vlastní verzi. Ale už od počátku na to šel chytře, protože výrobci hardwaru platí licenci za dodatečné integrované služby – a tou nejdůležitější je Google Play Store. To je místo, odkud, máte-li Android, stahujete všechny aplikace a kam vývojáři umísťují jejich aktualizace.

Skrze tento obchod se rovněž dostanete ke klíčovým aplikacím Googlu jako YouTube, Gmail, Mapy a dalším. Všichni výrobci telefonů, kteří cílí na celý svět, musejí tyto služby mít licencované, protože žádný uživatel si nekoupí přístroj, z nějž by nemohl stáhnout aplikace a připojit veškeré nastavení třeba přes účet u Gmailu. Googlu se podařilo výrobce dostat do jisté formy vendor-locku, ze kterého nemají šanci uniknout. Přesněji řečeno bez něj jejich telefony budou pro uživatele víceméně bezcenné.

Apple se může stát další obětí obchodní války. Jeho byznys by výrazně utrpěl, varuje analytik

Huawei už je v prodeji chytrých telefonů celosvětovou dvojkou, ale nyní přišla velká rána. Google a další americké firmy nesmějí s touto společností bez souhlasu vlády obchodovat. V Číně se Huawei bez Googlu jakž takž obejde, ale na celosvětovém trhu to fakticky znamená konec a obrovskou finanční ztrátu. Další rána přišla vzápětí od Intelu, který zase nesmí Číňanům dodávat procesory do notebooků a dalších zařízení.

Dokáže Huawei takovou bitvu přežít? Možností má několik, ale ani jedna nevypadá nadějně. Snaží se budovat vlastní obchod s aplikacemi. To je ale běh na dlouhou trať, nabídka totiž nikdy nebude tak velká a pestrá jako u Androidu. Navíc budou chybět nejen zmíněné aplikace od Googlu, ale také třeba od Facebooku (Messenger, Instagram) a další, které vyvíjejí americké společnosti.

Hardware je totiž vlastně jednoduchá záležitost. Vyvíjet kvalitní software je mnohem náročnější, a ještě těžší je vybudovat stabilní platformu pro aplikace, která přiláká vývojáře z celého světa. A zatímco Huawei ukázal, že hardware umí skvěle, v případě mobilního softwaru lze očekávat, že dopadne podobně jako Microsoft.

Autor je redaktorem serveru Živě.cz

Čínské sociální sítě přetékají podporou pro Huawei. Uživatelé hlásí odchod od Applu

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!