Komentář Martina Lobotky: ČNB koná, pomoci teď musí vláda | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Komentář Martina Lobotky: ČNB koná, pomoci teď musí vláda

Martin Lobotka

Martin Lobotka

Po Fedu, který v neděli srazil sazby na nulu, se v pondělí dala do akce i Česká národní banka. Tatáž, která ještě počátkem února zvyšovala sazby, ačkoliv o signály, že budoucnost je spíše černá než růžová, nouze nebyla. Na mimořádném zasedání snížila sazby o 50 bazických bodů. A snad jen obava o kurz zabránila snížení razantnějšímu, k němuž mohlo (nebo mělo) dojít – a k němuž s jistotou dojde.

Česká národní banka případné excesivní oslabení koruny může, ale prozatím nechce, lehce korigovat prodejem eur ze svých obrovských devizových rezerv, a dokonce z něj i profitovat. Eura nakupovala za 27 korun, nyní by je prodávala dráž. Nicměně ani kdyby sazby klesly na nulu, hmatatelný efekt to v současné situaci nepřinese. 

Desetiprocentní pokles akciových trhů v Americe poté, co Fed ohlásil 700miliardový balíček odkupu aktiv a srazil sazby na nulu, mluví jasně o tom, co si trhy o měnové politice nyní myslí. Cetrální banky v boji s mikroskopickým patogenem nemají účinné zbraně.

Za slabou korunu může trh, říká člen bankovní rady Aleš Michl

Ano, razantní uvolnění politiky dokáže zmírnit rizika, ovšem jen ta extrémní. Šok, který pramení v reálné ekonomice, povede k zadrhnutí finančního sektoru. To se zatím neděje a v podmínkách překapitalizovaného a hodně likvidního bankovního sektoru ani hned tak dít nebude.

Recesi se ani s ČNB tedy s jistotou nevyhneme. Může ale být mělká a krátká nebo hluboká a dlouhá. To vše závisí na vládě, před níž stojí dva klíčové úkoly. Dostat epidemii pod kontrolu a pomocí fiskální politiky přebrat otěže a firmám i spotřebitelům pomoci s návratem do normálnosti.

Bohužel v obou ohledech vláda zatím selhává. Ani po měsíci nejsou v ulicích vozy distribuující ochranné pomůcky. A ačkoliv premiér vyhlašuje, že ho deficit nyní nezajímá, s minimem rezerv, které si za pět let růstu vytvořil, se mu jistě představa novinových titulků ohlašujících dvousetmiliardový deficit v lednu příštího roku moc nezamlouvá. A podle toho (ne)koná. Obhlídky skladů a podobné marketingové činy jsou tím posledním, co momentálně země potřebuje.

Česká národí banka udělala, co mohla. Teď už sama moc nezmůže. Pomoc musí přijít ze Strakovy akademie. 

ČNB si vyšlápla na Komerční banku. Za utajené hovory s klienty zaplatí miliony

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!