Marek Schwarzmann: Doba bezkontaktní | E15.cz

Marek Schwarzmann: Doba bezkontaktní

bezkontaktní karta a terminál v autobusu
bezkontaktní karta a terminál v autobusu
• 
ZDROJ: Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Planeta Země prošla za svou existenci mnoha takzvanými dobami. Každý si vzpomene na doby ledové či nadcházející dobu teplou, možná opravdu způsobenou činností člověka. Definujeme-li pak jistou globální dobu podle nějakého člověku bližšího trendu, dojdeme i k dobám, které nemají v přírodních vědách exaktní zakotvení.

Byla například doba kuřácká, kdy kouření bylo mužné a in, doba televizní, ve které téměř každého přikovala na místo nevzhledná kulturně obohacující krabice, či doba mobilní, kdy každý u sebe musel mít mobilní telefon.

Rád bych upozornil, že se zrodila také doba bezkontaktní. Bezkontaktně nabíjíme mobily, hodinky a tablety, bezkontaktně posíláme nejrůznější data, bezkontaktně ověřujeme svou totožnost při vstupu na pracoviště. Bezkontaktně dokonce umíme zplodit potomstvo, bezkontaktně také utrácíme a podle všech indicií budeme velmi brzo bezkontaktně jezdit autem – tedy bez kontaktu s volantem.

Z bezkontaktního přínosu se však snadno může stát bezkontaktní přítěž. Postupně ztrácíme kontakt s realitou a přesouváme nejen svoji práci a povinnosti, ale i své soukromí a koníčky do virtuálního světa. I další, kdysi běžně zcela kontaktní věci začínáme činit bezkontaktními.

Třeba taková jízda MHD. V autobusu jede padesát lidí, ale okolí vnímá jen řidič a desetina cestujících – a to ještě jen při nástupu a výstupu, aby do nikoho nevrazila. Že si senior nebo nastávající matka potřebují sednout, to lidé nevidí, jdou totiž s dobou. Jsou bezkontaktní.

Placení mobilem s NFC se stává skutečností

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video