Marek Schwarzmann: Světýlka a Wi-Fi | E15.cz

Marek Schwarzmann: Světýlka a Wi-Fi

Free Wi-Fi.
Free Wi-Fi.
• 

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tak se zase blíží ten svátek na konci roku, Vánoce, tedy křesťany okopírované oslavy Slunovratu, starořímské saturnálie, keltský slunovrat Yule či oslavy zrození Boha slunce a světla obecně. Dnešní víra v ekonomiku a ekonomy by si možná žádala oficiální přejmenování tohoto svátku na, řekněme, ekonomikálie, nemyslíte?

Týká se to nejen vnímání role ekonomiky a peněz ve společnosti, ale i toho bordelu, který se na nás z obchodů hrne: popové koledy, slevy, kýče či blikátka, která vzhledem k definici svátku na konci roku nejsou zase tak mimo. Vždyť Římané si o saturnáliích darovali zapálenou svíčku jakožto světlo a teplo pro nevlídné zimní dny, židovský svátek chanuka si světlo také přivlastnil a o adventních svíčkách se asi nemá cenu rozepisovat, tak proč bychom si v průběhu ekonomikálií nemohli také posvítit, třeba elektrickými světýlky?

Nesmíte to s nimi ale zase moc přehánět, nebo vám nepůjde internet. Této zásadní problematice se nedávno věnoval britský regulační orgán Ofcom, který světýlka jmenoval jako možného zabijáka domácího internetového připojení přes Wi-Fi. Dráty nejrůznějších blikátek totiž nejsou stíněné, a pokud to s výzdobou přeženete, mohlo by se to fatálně podepsat na kvalitě zážitku z internetového brouzdání o slunovratu/svátku slunce/chanuce/štědrém dni či ekonomikáliích.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video