Martin Čaban: Liknavost jako program | E15.cz

Martin Čaban: Liknavost jako program

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček
• 
ZDROJ: CTK

Martin Čaban

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Když se Svatopluk Němeček ujal řízení českého zdravotnictví, stal se okamžitě cílem nevybíravých útoků Andreje Babiše. Ten v zuřivosti nájezdu na svého koaličního kolegu daleko předčil kteréhokoli z opozičních politiků. Jeho neúspěšná zteč na ministerstvo zdravotnictví vyvrcholila výrokem, že „šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu“.

V těch dnech bylo lehké držet Němečkovi palce. Jenže to je pohříchu rok zpátky, otevřená koaliční válka dávno skončila a ministr-velkopodnikatel, jehož zájmy sahají i hluboko do zdravotnictví, vede dnes jiné bitvy na jiných polích. Němeček měl skutečně dost času i klidu na to vtisknout českému zdravotnictví tvar podle svých představ. Nestalo se.

Protikuřácký zákon, do nějž se včera s vervou zakousli poslanci v prvním čtení, je jen jednou z mnoha norem, které měly být podle legislativního plánu Němečkova ministerstva dávno schválené. A z hlediska českého zdravotnictví, které by Němečkovi mělo ležet na srdci nejvíce, navíc normou málo podstatnou.

Mnohem podstatnějším restem jsou normy upravující zastaralý systém vzdělávání lékařů, což je například podle České lékařské komory druhý největší problém českého zdravotnictví – samozřejmě daleko za výší platů. Němeček nijak nespěchá ani s prosazením zákona o neziskových nemocnicích, který nabírá velké zpoždění. Jedna věc je, že to není žádná škoda, protože ten zákon je špatný, nelíbí se nikomu kromě Němečka a zřejmě má potenciál zcela rozvrátit českou nemocniční síť, protože brutálně zvýhodňuje jednu skupinu de facto postátněných nemocnic proti ostatním.

Jenže současně je to Němečkova chlouba, za níž si ministr stojí a považuje ji za klíčový koncepční prvek své představy o zdravotnictví. Ani ten ale nebude projednán v termínu.

Podobnou nečinnost či liknavost by si snad mohl dovolit ministr stojící v čele šlapajícho rezortu, v němž jsou zdravé vztahy a rozumně nastavená pravidla, takže se dokáže řídit jaksi samospádem. Jestli ale vůbec v Česku takový rezort existuje, tak zdravotnictví jím v žádném případě není. Ministr Němeček se přesto soustředí především na to, aby nikoho nenaštval, což se mu celkem daří. Zároveň se mu ovšem velmi daří vyhýbat se jakýmkoli koncepčním rozhodnutím. A proto se mu hrubě nedaří řídit rezort tak, aby někam směřoval, aby dokázal opustit současné polotržní polostátní kóma – ať už tržním nebo státním směrem.

Jediné, čemu se Němeček v posledních měsících skutečně intenzivně a systematicky věnuje, je spolupráce s Čínou. V Hradci Králové už je v nemocnici oddělení tradiční čínské medicíny, zanedlouho tam má vyrůst samostatná klinika. V Pasohlávkách vyrostou čínské lázně. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv má pomáhat přípravkům tradiční čínské medicíny s evropskou registrací. To vše Němeček hrdě oznamuje a fotí se s čínskými potentáty. Čínský systém řízení zdravotnictví zatím ministr do své koncepce nepřevzal. Bohužel ale ani žádný jiný.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video