Martin Čaban: Nezdravý optimismus | E15.cz

Martin Čaban: Nezdravý optimismus

Ministr financí v demici Jan Fischer předpovídá, že tuzemská ekonomika příští rok poroste o 1,3 procenta.
Ministr financí v demici Jan Fischer předpovídá, že tuzemská ekonomika příští rok poroste o 1,3 procenta.
• 
ZDROJ: ctk

Martin Čaban

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jestli v nové sněmovně nezasedne parta hazardérů ochotných riskovat delší rozpočtové provizorium, parametry rozpočtu na příští rok schválené včera vládou už se příliš měnit nebudou. Sledovat plnění plánu státních financí však bude zajímavé.

Ministr financí v demisi Fischer totiž rozpočet na příjmové straně nafoukl zvýšením odhadu hospodářského růstu. Přiklonil se k nejoptimističtější variantě, s níž se na ministerstvu pracovalo, a hnedle se objevilo pár miliard.

Bývalo kdysi dobrým zvykem, že ministři financí odhady růstu naopak konzervativně podráželi, aby se pak reálným vývojem nechali příjemně překvapit. Za ministra Kalouska se tato praxe začala měnit a Fischer se vydal v jeho stopách. Zda se podle rozjásaných odhadů bude chovat také ekonomika, je velká otázka. Známá poučka, že pesimista nemůže být než příjemně překvapen, by se měla na ministerstvo financí vrátit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.