Investiční výzvy a příležitosti roku 2022 podle Martina Kujala | E15.cz

Martin Kujal: Investiční výzvy roku 2022

Trhy bude i v nastávajícím roce ovlivňovat pandemie
Trhy bude i v nastávajícím roce ovlivňovat pandemie
• 
ZDROJ: ČTK

Martin Kujal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Letošní rok byl pro investory v mnohém nevyzpytatelný. Obvyklá pravidla se ukázala jako neplatná, či je realita dokonce otočila zcela naruby. Více klidu nemusí přinést ani rok 2022.

Rok 2021 se ukázal být příznivým pro investice do výnosových aktiv. Velmi se dařilo akciím, komoditám i nemovitostem, a to především na rozvinutých trzích. Kladné zhodnocení si udržely i rizikovější podnikové dluhopisy. Naopak záporný výnos vykázaly konzervativní dluhopisy, a to jak podnikové, tak především státní. Důvodem špatné výkonnosti dluhopisů byla především úroveň, kam během pandemie poklesly úrokové sazby. Následně během postupného zotavování ekonomik se přiblížila doba, kdy se úroveň měnové stimulace musí redukovat. Znamená to utlumování programů, kdy centrální banky kupují dluhopisy a postupně, někde dříve, někde později centrální bankéři přistupují ke zvyšování úroků. Na redukci stimulace, jinak řečeno utahování měnové politiky, reaguje negativně ocenění dluhopisů. Tak trochu extrémním případem se staly české státní dluhopisy, které v reakci na prudkých růst úroků v Česku oslabily od začátku roku 2021 o více než devět procent.

V tomto smyslu netypický rok, kdy konzervativní investice ztratily a rizikovější získaly, podtrhuje význam smíšeného investování. Balancované fondy rozložené zhruba napůl mezi stabilizační a výnosovou složkou dosáhnou za rok 2021 výnosu blížícího se deseti procentům. I do budoucna, bez ohledu na jejich zvýšené ceny, dává smysl držet v portfoliích zastoupení výnosových investic, ale samozřejmě přijde také doba, kdy tato aktiva významně zakolísají. Proto osobně zcela neopouštím jinak samostatně málo výnosnou stabilizační část, která pomůže výkyvy vyrovnat, dodá likviditu a příležitost, odkud zafinancovat případné nákupy „ve slevě“.

Balancovaný investor tudíž může zůstat v zásadě v klidu i pro rok 2022, který jinak může být poměrně rozkolísaný. Uvedu několik výzev, jimž budeme pravděpodobně čelit a které budou pro investiční prostředí relevantní.

Pandemie znovu rozbouřila investiční vody s příchodem varianty omikron. Naplní-li se prozatímní předpoklady, může být nákaza opravdu masová, nicméně vzhledem k částečné imunitě a snad menší agresivitě už nebude narušení chodu ekonomiky tak drastické a dlouhé. Státy patrně použijí už vyzkoušený přístup, jehož součástí budou kompenzace pro postižené sektory. Z investičního pohledu budeme proto na začátku roku nadále opatrní vůči exponovaným oblastem ekonomiky.

Inflace vyvolaná kombinací vlivů velkých státních výdajů, levných peněz a narušení dodávek některých výrobků a surovin se může ukázat jako trvanlivější, než se nyní zdá. Rok 2022 bude ve znamení odvykací léčby na ultralevné peníze. Je třeba počítat s rozkolísanějšími trhy ve srovnání s rokem 2021, a proto má smysl držet investiční riziko na uzdě. U dluhopisů se soustředit na kratší splatnosti, částečně zajišťovat úrokové riziko a postupně se více přesouvat do zemí, kde už úroky zvedli dříve, tedy například do Česka.   

Energetická krize částečně souvisí s inflací, ale může také nepřímo narušit chod a nabídku v jiných sektorech. Dále také ovlivní nálady ve společnosti, politickou situaci a následně hospodářskou politiku. Dává smysl v energetickém sektoru investovat, byť by to bylo jen z důvodu zajištění negativních vlivů jinde.

Situace na východě Evropy může eskalovat. Rusko se evidentně snaží zvýšeným tlakem u ukrajinských hranic zlepšit svou vyjednávací pozici v oblasti. Ačkoliv riziko otevřeného konfliktu vnímáme jako nízké, potenciál pro vyhrocení napětí je naopak ještě značný a rizikové prémie u ruských aktiv tuto hrozbu nekompenzují. Proto jsme pozice s ruskou expozicí výrazně snížili. Čína se snaží snížit sociální rozdíly ve své společnosti, což se projevilo regulací některých technologických firem a také tlakem proti drahému bydlení, v důsledku čehož se zadlužené čínské developerské společnosti dostaly do potíží. Od čínských investic se zatím držíme dále, ale v určité fázi vývoje na tamním trhu pravděpodobně vzniknou zajímavé příležitosti k nákupům ve slevách.

Přeji všem pevné nervy a mnoho investičních úspěchů v roce 2022.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery