The New York Times: Tápáním k bankrotu | E15.cz

The New York Times: Tápáním k bankrotu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

The New York Times

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bankrot Řecka, jehož dluhy dosahují skoro půl bilionu dolarů, by byl katastrofou. Nemusí k tomu dojít, ale je to stále pravděpodobnější.

Poslední kapitolu této smutné ságy napsali evropští političtí lídři minulý týden. Trvali na tom, aby řecká vláda přijala další dávku úspor zabíjejících všechny šance na ekonomický růst země. „Za odměnu“ má Evropa uvolnit další část finanční pomoci. Pokud by Řecko dostalo čas a prostor pro nastartování růstu, mohlo by splatit všechny své dluhy.

Uvolnění evropských tlaků na rozpočtové úspory společně s daňovými reformami, změnami pracovního trhu a privatizací státního majetku představují cestu k obnovení řeckého růstu. Angela Merkelová ani Nicolas Sarkozy však o této možnosti vůbec nemluví. Namísto toho se soustředí na složité a pochybné plány, které mají zakrýt ztráty jejich bank. Vzdor logice i zkušenostem trvají na tom, že soukromí investoři se dobrovolně zapojí do refinancování řeckého dluhu. Stále předstírají, že Řecko nesměřuje k bankrotu. Zavírání očí ale nepomůže Řecku, neodvrátí bankrot ani nezmírní jeho následky.

Autor: The New York Times

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video