Když se chlebíček zajídá. Valná hromada ČEZ servíruje koktejl nedůvěry a vzdoru

Valná hromada ČEZ 2024

Valná hromada ČEZ 2024 Zdroj: Jan Vávra

Je to největší česká energetická firma, které se přímo týká nejdůležitější investiční rozhodnutí v historii České republiky. Přesto na valnou hromadu ČEZ nedorazilo více akcionářů než před rokem. Někteří z nich deklarovali, že odmítají dál volit vládní koalici.

Valná hromada veřejně obchodované společnosti s podílem státu nabízí z pohledu jejích návštěvníků řadu nepsaných jistot. Nejde jen o tradiční podobu občerstvení v podobě studené kuchyně nebo přísná bezpečnostní opatření připomínající vstup do letištních prostor.

Každoročním koloritem je vystoupení ekologických aktivistů, ale i protesty úplně jiného ražení, kterých se vždy před zahájením programu ujímá menšinový akcionář Michal Šnobr. I letos na úvod zkritizoval podle jeho mínění neférová pravidla shromáždění omezující dobu vystoupení tazatelů, stejně jako skutečnost, že k 70procentnímu akcionáři ČEZ putuje 90 procent zisků společnosti v důsledku takzvané windfall tax. „Myslím si, že už jsme překročili nějakou férovou udržitelnou logiku jednání vrcholného orgánu ČEZ,“ řekl. 

V souvislosti těchto několika „jistot“ průběhu valné hromady ale vynikne každá odchylka od zavedených nepsaných pravidel. Jednou z nich byla skutečnost, že Šnobrovu protestu přímo u mikrofonu symbolicky tentokrát přitakali i dva další minoritáři včetně portfolio manažera Fio banky Davida Lamače.

Program valné hromady přitom měl být standardní. Chybí na něm například z pohledu investorů ty nejpalčivější body typu možné transformace firmy v souvislosti s plánovanou výstavbou jaderných zdrojů. Rozhodnutí o nich má padnout jindy a jinde.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!