Komunisty volební úspěch málem zklamal | E15.cz

Komunisty volební úspěch málem zklamal

Komunisty volební úspěch málem zklamal
Pražské sídlo KSČM stále vypadá jako za dob minulých
• 
ZDROJ: E15 Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Vedení KSČM má po včerejšku důvod k oslavě. Strana vyhrála ve dvou krajích, jinde obsadila druhá místa a má ty nejlepší vyhlídky na účast v krajské radě. Uspěla i ve prvním kole voleb do Senátu. Jásot straníků by nebyl nepatřičný.

Nová, jasně červená fasáda Ústředního výboru komunistické strany září do dáli ve dne v noci. Atmosféra uvnitř mohutné stavby ale překvapivě zářivá nebyla. Ne že by snad vedení KSČM kvůli výsledkům voleb, v kterých jim lidé přisoudili výrazné zisky, propadalo trudomyslnosti. Bujaré veselí se ale nekonalo.

Zdálo se spíš, jakoby komunisté, které lze přinejmenším s ohledem na zisky ve srovnání s posledními volbami označit za vítěze v krajích i Senátu, podobný výsledek předem očekávali. „Část volební kampaně za nás odvedla vláda,“ prohlašoval v průběhu večera předseda Vojtěch Filip. Oslavovat tedy mohli průběžně - každý karambol kabinetu Petra Nečase přinesl několik protestních hlasů. Za úspěchem ale prý stála především „poctivá práce v krajích“.

Atmosféra se začala mírně uvolňovat až s postupujícím večerem. „Takhle rozjařenou jsem Mílu viděl naposledy, když její dcera udělala maturitu,“ říkal na adresu místopředsedkyně strany Miloslavy Vostré jeden z jejích kolegů. Předseda Filip zůstal s malou výjimkou vítězné pózy pro fotografy komisní.

Povolební rozhovor s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem: V krajích chceme vytvořit otevřené koalice

Před osmou hodinou večerní už bylo jasné, jak volby pro KSČM dopadly. Volební štáb se začal vylidňovat, vedení strany se odebralo do soukromí ve čtvrtém patře budovy ústředního výboru. Na oslavu tedy možná nakonec došlo, ale ne před zraky novinářů.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud