Kvůli kauze Babiše mladšího začínají pochybovat i příznivci ANO, říká analytik společnosti Median | E15.cz

Kvůli kauze Babiše mladšího začínají pochybovat i příznivci ANO, říká analytik společnosti Median

Markéta Žižková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Výsledky bleskového průzkumu společnosti Median ohledně nejnovějšího vývoje v kauze Čapí hnízdo a otázek kolem cesty Andreje Babiše mladšího na Krym ukazují, že k nim veřejnost není lhostejná a kauzu sleduje. U odpovědi na otázku, co by se mělo dít dále, se lidé dělí do tří skupin a zahrnují tak prakticky celé spektrum možností. „Budoucí možný vývoj, jak se o něm mluví i obecně, je podle jedné skupiny ten, že by pokračovala vláda ve složení současném, další zhruba třetina navrhuje, aby byl nahrazen premiér, a poslední část si přeje odstoupení vlády a vypsání nových voleb,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ analytik společnosti Median Přemysl Čech. „Stále se dá říct, že společnost je rozdělaná na dva segmenty. Tato segmentace pak víceméně určuje všechny hlavní postoje. My jsme nově pozorovali, že i mezi příznivci ANO začíná být určitá skupina lidí, kteří zvažují, jestli by ten vývoj neměl jít trochu jiným směrem,“ dodává.

Vyplývá ze závěrů vašeho průzkumu, že je aktuální vývoj kolem kauzy Čapí hnízdo a Andreje Babiše mladšího pro veřejnost významný? Sledují ho lidé?

Určitě případ sledují. TV Seznam před týdnem publikovala tzv. nové informace ke kauze (klíčový skrytě natočený rozhovor s Babišem mladším - pozn. redakce). My jsme dělali hned následující den výzkum. Ptali jsme se lidí a zhruba polovina z nich ty základní věci, které byly komunikované, jako kde se nacházel Babiš mladší, jaký je vlastně postoj premiéra k případu a tak dále, sledovala. To byly všechno věci, které lidi zajímaly a kterým věnovali pozornost. Myslíme, že kolem padesáti až šedesáti procent lidí vývoj stále sleduje a reaguje na něj vnitřně.

Podle vašeho průzkumu vnímají lidé poměrně vážně i provázanost premiéra s doktorkou a kandidátkou za hnutí ANO v nedávných komunálních volbách Ditou Protopopovou. Co konkrétně je zajímá.

Mezi tzv. nové informace patří i ta, kde se Andrej Babiš junior nalézal a kdo o něj pečoval. Byla vydána zpráva, že premiérův syn není zdravotně způsobilý. To je ale informace stará už tak půl roku. Ovšem kdo ty posudky psal a jaké tam jsou vzájemné vztahy, bylo publikováno až nyní.

Vychází vám z toho, že by současná situace mohla změnit pohled Čechů na premiéra Babiše a případně se i promítnout do preferencí hnutí ANO?

My jsme se ve výzkumu ptali, zda nové informace mohou ovlivnit celkové politické uspořádání. Tázali jsme se lidí, zda mají nějaké obavy z budoucího vývoje. Zajímavé je to, že lidé jsou co do názoru rozděleni zhruba na třetiny. Budoucí možný vývoj, jak se o něm mluví i obecně, je podle jedné skupiny tedy ten, že by pokračovala vláda ve složení současném, další zhruba třetina navrhuje, aby byl nahrazen premiér, a poslední část si přeje odstoupení vlády a vypsání nových voleb.


Celý rozhovor najdete na webu INFO.cz >>> 


S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video