Povejšil: Vznik bankovní unie nebude událost, ale proces | E15.cz

Povejšil: Vznik bankovní unie nebude událost, ale proces

Martin Povejšil
Martin Povejšil
• 
ZDROJ: E15
Igor Záruba

Igor Záruba

Nový stálý představitel České republiky při Evropské unii Martin Povejšil, který vystřídal v září Milenu Vicenovou, není v evropském ústředí nováčkem: předtím byl velvyslancem při NATO. „Vítejte v Bruselu, v jiné budově, u jiného stolu,“ pozdravil včera novináře před summitovou premiérou.

E15: Jaké jsou základní obrysy sporného bankovního dohledu?

Vznik bankovní unie nebude událost, ale proces. Musí mít minimálně čtyři komponenty, jsou to bankovní dohled, určitý model řešení vypjatých situací, systém garantování vkladů a společný soubor pravidel, na jejichž základě to všechno bude fungovat.

E15: Bude se postupovat bod za bodem, anebo se unie pokusí vytvořit všechny tyto prvky najednou?

Část aktérů si myslí, že není možné, aby existoval jednotný dohled, ten nejdůležitější počin, aniž by byly orientačně nastaveny parametry zbylých komponentů. Samotný bankovní dohled není schopen garantovat fungování celé bankovní unie, musí být jistá míra provázanosti dílčích opatření. To je jedna linie.

E15: A ta druhá?

Druhá říká: Pojďme krok za krokem, postavme nejprve bankovní dohled a dostaňme situaci celého sektoru eurozóny i mimo ni pod kontrolu. Až pak se bavme o tom ostatním. V tomto přístupu se liší nejen euroklub a země mimo něj, ale také státy bez eura. V každém případě pořád žije ambice, aby byl jednotný dohled k prvnímu lednu příštího roku.

E15: Přijde v na přetřes pomoc ekonomikám na periferii?

Myslím, že z čistě praktických důvodů ne. V Řecku není k dispozici závěr trojky, Slovinsko ještě není na hraně, stejně jako Kypr. Španělsko se ohrazuje a Portugalsko je vyřešené. Bylo by to velké překvapení.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.